zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Velkém Meziříčí vznikne protihluková stěna, nikde jinde ne

25.02.2009
Protihlukové bariéry
Hluk
Ve Velkém Meziříčí vznikne protihluková stěna, nikde jinde ne

Jihlava – Velké Meziříčí bude letos jediné místo, u kterého vyroste protihluková stěna na dálnici D1. Stát má 65 milionů korun. Obyvatelé obcí Slavníč na Havlíčkobrodsku a Meziříčko na Žďársku, kteří jsou také obtěžováni nadměrným hlukem z D1, se ji v dohledné době nedočkají. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic tam stěny vzniknou až za dva až tři roky. To se nelíbí obecním úřadům ani hygienikům.

Podle loňské analýzy hlukových map, kterou zveřejnil Ekologický právní servis, patří Slavníč mezi obce, které hluk z dopravy trápí nejvíce. Nadměrnou zátěží trpí více než polovina jejích obyvatel. Na provoz bez hlukové stěny platí výjimka, kterou má ŘSD dojednánu s hygieniky, ale ta vyprší na konci září.

Hygienici nehodlají vyhovět žádosti silničářů o prodloužení výjimky. "S tím jsme vyslovili nesouhlas," řekla Radka Dočkalová z havlíčkobrodské hygienické stanice. Podotkla, že podle dřívějších dohod měla být protihluková stěna ve Slavníči postavena do letošního března. Náklady na stavbu stěny ŘSD odhaduje na 55 milionů korun a společnosti se nelíbí podobná investice do obce, která má pouze 52 stálých obyvatel. O odkladu investice starostu Milana Povolného nikdo neinformoval. "O nějaké řešení se snažíme léta. Jdu po tom, ale je to marné. Doprava přitom houstne," povzdechl si.

Meziříčko má 182 obyvatel, protihluková stěna má stát asi 60 milionů korun. Časově omezené povolení nadměrného zdroje hluku má ŘSD do září 2010. Starosta Pavel Seknička zatím věřil, že výstavba stěny začne v tomto roce, protože ŘSD už v obci vykoupilo potřebné pozemky. "Ale projektant řekl, že všechno bude záviset na penězích," dodal. Jiné informace z ŘSD nedostal.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí