zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Loučovická čistírna odpadních vod je nevyhovující

26.02.2009
Voda
Loučovická čistírna odpadních vod je nevyhovující

Loučovice - Čistírna odpadních vod stojící přímo na břehu Vltavy se dostala na seznam největších hříšníků. Podle vodohospodářů je doslova odstrašujícím případem. Špinavá voda sem přitéká zrezivělým potrubím a pracovníci z hladiny ručně odstraňují plovoucí odpad. Čističek, které nedokážou řádně upravit odpadní vodu, je přitom v Jihočeském kraji devět. Zařazení na černou listinu ale Loučovicím může pomoct.

Kalná, zapáchající voda směřuje do malých bazénů, kde se částečně čistí. Pak odtéká do Vltavy, přímo nad přírodní rezervací. Starosta Loučovic Pavel Sládek informoval, že znečištěn je celý tok od Loučovic po Vyšší Brod. Vodohospodáři zařízení hodnotí jako nevyhovující. Čistírna patří k nejstarším v kraji, fungovat začala v 50. letech.

Technický ředitel vodohospodářské společnosti 1. JVS Jiří Lipold sdělil, že loučovická čistička nesplňuje současné parametry z hlediska platné legislativy. Už sedm let radnice usiluje o změnu a snaží se zajistit peníze na modernizaci. Úprava zařízení si vyžádá kolem 60 milionů korun. Radní uspěli až teď, kdy se čistírna objevila na černé vodohospodářské listině.

Mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová upřesnila, že dotace z evropských fondů činí 45 milionů korun. Pavel Sládek dodal, že zbytek zaplatí obec. Zlepšit čištění vod musí v kraji ještě dalších osm obcí. Je mezi nimi například Velešín, na seznamu se objevily i Netolice. Vodohospodáři odhadují, že na dobudování čistíren odpadních vod a kanalizací v celém kraji budou potřebovat ještě minimálně 750 milionů korun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí