zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Srazit spotřebu energie pomůžou dotace i úsporné zářivky

27.02.2009
Energie
Srazit spotřebu energie pomůžou dotace i úsporné zářivky
Proti vysokým cenám energií se čím dál silněji ozývají nejen lidé, ale i firmy, pro něž tvoří náklady na energie významnou položku v rozpočtech.

Bez ohledu na velikost firmy se tak snaží zavádět úsporná opatření. A pokud mají dostatečné prostředky či přístup k úvěrům, investují do nových technologií s nižšími energetickými nároky.

"Do poloviny loňského roku měly firmy o úspory enormní zájem. V souvislosti s krizí zájem trochu poklesl, ale trend úspor je nadále silný, protože koncové ceny energií tolik neklesají," říká Juraj Krivošík, ředitel neziskové konzultační společnosti SEVEn zaměřené na oblast efektivního využívání energií.

Miliony z fondů EU

Firmy, jež chtějí snížit spotřebu energií, často narážejí na nutnost vysokých investic, které se vracejí i více než deset let. Finanční náročnost úsporných projektů naopak vyvolala vznik speciálních úvěrových produktů, na ekologické projekty navíc nabízí podporu fondy EU.

Ministerstvo průmyslu a obchodu aktuálně do 28. února přijímá registrace žádostí v druhé výzvě programu Eko-Energie, který se zaměřuje na snižování energetické náročnosti výroby a využívání obnovitelných zdrojů energie. Na jeden projekt je možné získat až 60 procent nákladů, maximálně 100 milionů korun. Přihlášky se podávají prostřednictvím webu www.czechinvest.org

Například výrobní závod společnosti CNM Textil má podle auditu energetických úspor potenciál uspořit ročně 4,5 milionu korun na energiích, investiční náklady ale přesáhly 45 milionů. Více než 16 milionů korun firma získala z Operačního programu Průmysl a podnikání.

Dřevo v moderních firmách

Vytápění patří k největším "žroutům" energie, jeho finanční náročnost přitom závisí hlavně na zdroji tepla a způsobu vytápění. Levné, ale ekologicky nevhodné uhlí nahradily ve firmách plynové kotle, plynové i elektrické přímotopy.

Kvůli dlouhodobému růstu ceny vytápění ale mezi firmami roste zájem o netradiční technologie, které sázejí na obnovitelné zdroje energie v podobě dřevního odpadu, slámy nebo nepotravinářského obilí.

"V letošním roce, nejspíše i kvůli problémům s dodávkami plynu do České republiky, jsme zaznamenali více než třicetiprocentní nárůst poptávky o kotle na dřevěné peletky nebo štěpku," potvrzuje Michal Nývlt, majitel společnosti Rioni, která dováží kotle na biomasu. Dříve bylo topení zbytky dřeva doménou truhlářství a dalších dřevozpracujících firem.

Poptávku stimuluje zejména rychlá návratnost, která se v průměru pohybuje mezi dvěma a půl až pěti lety. Nejrychlejší návratnost zaznamenaly firmy, které přešly na biomasu z dálkových dodávek tepla.

"Například zákazníkovi, který odebíral teplo z elektrárny Počaply, se investice do vlastního kotle vrátila už za rok a půl," dodává Nývlt.

Investice do kotelny na biomasu patří mezi investičně náročnější projekty v řádech milionů, u kterých je nutné mimo jiné počítat s náklady na uskladnění paliva a zajištění jeho pravidelných dodávek. I když je biomasa výrazně levnější než "ušlechtilá" paliva, i její cena roste. Rozdíl v ceně plynu nebo elektřiny a tepla z biomasy ale zůstává přibližně stejný. Teplo ze štěpky je tak stále o více než polovinu levnější.

Decentralizace topení

Další investičně náročnější způsob, jak ušetřit na vytápění, je odklon od centrálních kotelen a využití většího počtu lokálních zdrojů tepla. Důvodem jsou ztráty tepla v často špatně izolovaném potrubí teplovodů i menší flexibilita topného systému.

Ještě finančně náročnější je zateplení budov a výměna oken, přičemž výměna oken mívá kratší návratnost než zateplení, které kromě samotného zvýšení tepelné izolace znamená i investici do nové fasády.

Firmy, které chtějí ušetřit za teplo bez velkých investičních nákladů, by měly začít sledováním toho, kolik energie se ve firmě na vytápění spotřebuje. Obecně platí, že firmy, které žijí v pronajatých prostorech s pevnou cenou nájmu včetně energií, protopí až o pětinu více energie než srovnatelné firmy ve vlastních prostorách. Tento rozdíl ukazuje, že i bez investic do nového systému vytápění prostor pro úspory existuje. I ve firemních prostorách platí pravidlo, že s každým stupněm, který je na termostatu navíc nad 20, roste spotřeba energie přibližně o pět procent.

Na elektřinu jako doma

V běžné kancelářské firmě bývá v provozu výrazně větší počet elektrických zařízení, která jsou spuštěná většinou trvale. Právě na nich je přitom možné uspořit podobným přístupem, jaký praktikují úsporné domácnosti. "Úspory se netýkají jen výrobních podniků, ale i administrativních provozů," radí Petr Ouška, partner poradenské firmy Smart Consulting Agency, s.r.o., a místopředseda Unie malých a středních podniků ČR. Úsporné osvětlení prostor, regulace spotřeby vody nebo instalace spotřebičů energetické kategorie A je možné zavést v kancelářích snadno. "A i když se tato opatření mohou na první pohled jevit jako marginální, v celkovém dopadu znamenají výrazné úspory v nákladech," dodává Petr Ouška.

Velké energetické úspory přináší zejména využívání všech úsporných režimů elektronických zařízení a jejich pravidelné vypínání alespoň na noc. Další úspory přinese nahrazení starších tiskáren či kopírek, které trpěly vysokou spotřebou energie.

Investice do úsporných zářivek se vrátí především firmám s celodenně uměle osvětlovanými prostorami. Návratnost se počítá v řádu měsíců.

Úsporám na firemních spotřebičích se bude věnovat další díl seriálu, který vyjde v úterý 3. 3.

AUTOR: Otakar Schön
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí