zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kotle na biomasu šetří miliony za dálkové teplo

27.02.2009
Energie
Kotle na biomasu šetří miliony za dálkové teplo
Rekonstrukce výrobního závodu je okamžik, kdy lze zlepšit spoustu věcí. Některé je ale nutné změnit, i když to původně nebylo v plánu.

Strojírensko-metalurgickou firmu Unex k takovému kroku přivedlo rozhodnutí teplárny, kterým výrazně zvýšila cenu dálkově dodávaného tepla. "Cena za gigajoule u původního dodavatele už před zdražením dosahovala 500 korun, další zdražení pro nás nebylo akceptovatelné," vzpomíná Karel Kalný, finanční ředitel společnosti Unex.

Místo vyšších plateb se tak firma rozhodla využít přirozenou výhodu, kterou závodu ve slovenské Snině nabízí silný dřevozpracující průmysl v okolí. Výrobní prostory firmy Unex, ve kterých se ročně zpracovávají tuny kovů, nakonec vytápí dřevěný odpad - dubová štěpka.

"Důležitou roli při našem rozhodnutí hrála dostupnost kvalitního paliva za rozumné ceny. S cenou se přitom dostaneme na nějakých 200 korun za gigajoule tepla," říká Karel Kalný. Unex se tak stal jednou z mála velkých českých firem, které využívají k vytápění obnovitelné zdroje energie.

Bez tepelných ztrát

Investice do tří kotlů, které jsou schopny spalovat i dřevo s vysokou vlhkostí se pohybovala kolem osmi milionů korun. Dva kotle přitom slouží pro vytápění haly, kde se suší takzvané velké svařence (svařené kovové díly - pozn. red.) po lakování, třetí vytápí a ohřívá užitkovou vodu v administrativní budově.

"Umístěním kotlů přímo na místo, kde je teplo potřeba, jsme odstranili ztráty způsobené přenosem tepla na větší vzdálenosti," dodává Karel Kalný.

Kotelna v kontejneru

Náklady na vytápění se podle firmy Unex podařilo snížit na méně než polovinu původních hodnot a osmimilionová investice by se měla při stávajících cenách energií vrátit už za 3,5 roku. Z vypočítané návratnosti vyplývá, že díky topení štěpkou firma ročně ušetří více než dva miliony korun oproti původnímu systému.

"Na základě zkušeností ze Sniny plánujeme už v příští topné sezoně nahradit plynové vytápění v našem ústředí opět štěpkovým kotlem," dodává Kalný. Obdobný postup do budoucna firma hodlá zavést i pro své další budovy, které mají velkou spotřebu tepla a jejich zateplování by bylo ekonomicky nevýhodné.

Snížení nákladů přinesla i netradiční instalace tohoto topného systému: kotle i zásobník na palivo jsou umístěny do "secondhandových" přepravních kontejnerů. Instalace tak nevyžadovala stavební úpravy a celou topnou soustavu lze v případě potřeby přemístit.

Nápad na vytvoření "mobilní kotelny" přitom vznikl u českého dovozce kotlů na biomasu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí