zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sedmá generace 1/2009: Kde ekodomov můj?

03.03.2009
Obecné
Sedmá generace 1/2009: Kde ekodomov můj?
První letošní číslo Sedmé generace se v hlavním tématu pokouší zodpovědět otázku, co vlastně znamená ekologická (respektive udržitelná či zelená) stavba nebo architektura.

V textech inspirovaných otázkou „Jak bydlet ekologicky?“ zprostředkujeme zkušenosti těch, kteří „eko-bytové jádro problému“ řeší přímo v terénu, například v rozestavěné Sluneční ulice v Hradčanech u Tišnova nebo rekonstruovaném Horním mlýně ve Křtinách. Rozdílné pojetí zeleného bydlení nastíníme i v názorech několika architektů či v rozhovoru s historikem architektury Rostislavem Koryčánkem, podle něhož „ekologická stavba může i křičet“. 

 

Letošní ročník Sedmé generace obohacuje kromě nových hesel Abecedy prosperity Jana Kellera i seriál reportáží Zuzany Gerykové. V první z nich se dozvíte o „božsky“ čistých energetických aktivitách v malé hanácké obci Vilémov. Další novinkou 7G jsou pravidelné rozbory spotřebitelských trendů od pracovníka Ekologického institutu Veronica Petra Ledviny; v jeho analýze zeleného rozměru výroby elektroniky se dočteme i slova „Pracuji jako stroj a můj mozek zrezivěl,“ jimiž komentuje dělník z počítačové továrny v jihovýchodní Asie svůj 370 hodinový pracovní měsíc. Podobně temné obrazy nabízí i Vlastimilem Karlíkem zmapovaný mezinárodní obchod s květinami, v němž se snad díky férovým značkám FLP či FFP začíná blýskat na lepší časy, a konečně i Paulem Milesem kritizovaný globální turistický průmysl, který toho chudým obyvatelům ani ekosystémům oblíbených destinací moc nepřináší, ba naopak.

 

Tradiční seriál Kurz mediální sebeobrany se tentokrát díky Filipovi Zdražilovi zaměřil na český knižní trh, jako dalšího z ekonomických disidentů pak Naďa Johanisová představuje „utopického socialistu“ Roberta Owena. Lubor Kysučan nato komentuje nástup Baracka Obamy a invazi Izraele do Gazy a Jan Skalík se v Poznani snažil nahmatat obrysy post-kjótské dohody o klimatu. 

 

Kulturní zahradou provází ukázka z knihy The Dream of the Earth amerického eko-teologa Thomase Berryho, dokumentární tetralogie Polarion režiséra Zdeňka Novotného-Bričkovského o malých národech na severu Ruska nebo sborník Něco překrásného se končí v kritickém podání Jana Miesslera a Hany Librové.

 

Dlužno dodat, že nový, již 18. ročník Sedmé generace provází změna titulního loga na 7.G. Doufáme, že vám ta sedmička – ať už s tečkou, či bez tečky – přinese štěstí.

 

Anotace všech textů čísla i soutěžní kvíz o předplatné 7G najdete stránkách www.sedmagenerace.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí