zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda na návrh MŽP usnadnila veřejnosti přístup k mapovým informacím

03.03.2009
GIS - mapy
Vláda na návrh MŽP usnadnila veřejnosti přístup k mapovým informacím

Vláda dnes schválila na návrh ministerstva životního prostředí novelu zákona o právu na informace o životním prostředí, která veřejnosti zaručuje bezplatný přístup k prostorovým (mapovým) informacím [1]. "Lidé mají právo vědět o stavu životního prostředí maximum a dostat se informacím co nejjednodušším způsobem," komentovala přijetí návrh náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková.

Prostorová data získává a vytváří veřejná správa při plnění nejrůznějších částí své práce. Nyní budou povinně zveřejňována ve formě map a jednotlivých mapových vrstev Portálu veřejné správy (portal.gov.cz) prostřednictvím geoportálu MŽP (geoportal.cenia.cz), který spravuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí.

Aby se občané k mapám dostali, nebude třeba žádné žádosti, budou volně přístupné na uvedeném mapovém portálu. "Aktivní poskytování informací tam, kde je to možné, je jedním z důležitých principů zákona o právu na informace o životním prostředí i Aarhuské úmluvy, jíž je ČR členem," říká náměstkyně Bízková. Omezit nebo odepřít přístup k některým prostorovým informacím lze v případě, že by mohla být ohrožena například bezpečnost země, ochrana osobnosti nebo jiný veřejný zájem (veřejně dostupné například nebudou přesné mapové údaje o výskytu ohrožených živočichů).

Každá mapa bude muset splňovat takové technické parametry, aby uživateli maximálně usnadňovala manipulaci. Bezplatně bude možné prostřednictvím služeb na geoportálu mapy jednoduše vyhledávat a následně prohlížet. Stahování map, jejich analýzy a další specifické akce s nimi budou zpoplatněny.

Poznámky:

[1] Jedná se o novelu zákona č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí, která do české legislativy převádí požadavky Směrnice ES o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace (zkráceně Směrnice INSPIRE). Dosavadní znění zákona o právu na informace o životním prostředí bude rozšířeno o relativně samostatnou část, která upravuje podmínky pro tvorbu a poskytování prostorových dat.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí