zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihlava považuje Bursíkův nový třídící plán za nešťastný

04.03.2009
Odpady
Jihlava považuje Bursíkův nový třídící plán za nešťastný
Za nešťastný označili plán ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) na povinné třídění šesti druhů odpadu představitelé firmy SMJ, která na Jihlavsku likviduje pro města odpad. Agentuře Mediafax to sdělil její mluvčí Martin Málek.

Podle plánů ministerstva budou muset obce nabízet povinně třídění šesti druhů odpadu - papíru, plastu, skla, kovů, nápojových kartonů a bioodpadu. "V situaci, kdy se firmy potýkají s odpadní krizí zejména u papíru, nám postoj Strany zelených přijde nešťastný. Naše společnost řeší v současné době velké finanční ztráty a o pomoc jsme museli požádat město. Měsíčně kvůli zdražení likvidace papíru proděláváme tři sta tisíc korun," popsal situaci Málek.

Pokud by měl podle Málka každý druh odpadu mít svou vlastní nádobu, nastal by nejen finanční ale i prostorový problém. "Například v Jihlavě už na rozšiřování odpadních hnízd v řadě lokalit zejména na sídlištích prostě nění místo. Nehledě k tomu, že by musela přibýt vozová technika a také zaměstnanci," míní Málek.

Firma SMJ, která zajišťuje likvidaci odpadů na Jihlavsku v desítkách obcí včetně krajského města, chce podle Málka od 1. července rozjet zkušební svoz biodpadu z vybraných lokalit. "Vybrali jsme několik lokalit, kde jsou rodinné domy ve starší i nové zástavbě a chceme do nich umístit zatím 160 kusů odpadních nádob na bioodpad," dodal Málek.

Povinné třídění bioodpadu bude platit podle představ ministerstva od roku 2011 jen v části obce s rodinnými domy, od roku 2013 i na sídlištích.

Autor: Jaroslav Šnajdr

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí