zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká inspekce životního prostředí v Hradci Králové podle ochránců přírody nestíhá

04.03.2009
Odpady
Příroda
Česká inspekce životního prostředí v Hradci Králové podle ochránců přírody nestíhá

Hradec Králové - Ochránci přírody v Hradci Králové si stěžují na liknavý postup České inspekce životního prostředí. Před deseti dny ji upozornili na vznikající ilegální skládku nebezpečných odpadů v chráněné lokalitě Plachta. Skládka se však podle nich rozrůstá dál. Odpad se objevil v místě, kde se mají stavět bytové domy těsně před tím, než začne lokalitu kvůli posudku pro úřady zkoumat nezávislý biolog. Jako původce odpadu se přihlásila stavební firma STAKO, hrozí jí pokuta až několik miliónů.

Ochránci přírody v Hradci Králové chtějí po inspektorech životního prostředí, aby opustili kanceláře a začali vyšetřovat na místě. Kdosi v minulých dnech zavezl desítkami tun nebezpečného odpadu - zeminou s příměsí starých baterií - zimoviště i kriticky ohrožených plazů a obojživelníků v lokalitě Plachta. "Vyskytují se zde plazi a obojživelníci, jako je třeba blatnice skvrnitá, slepýš křehký nebo zmije obecná," uvedl ekolog Tomáš Kopecký.

Odpad se objevil tam, kde chce stavět bytové domy firma ORCO. Těsně před tím než začne lokalitu kvůli posudku pro úřady zkoumat nezávislý biolog. "Obojživelníci měli vylézat ze svých zimovišť a zimoviště byla bohužel zavezena," prohlásil Martin Hanousek z Agentury ochrany přírody a krajiny. Lékař biochemik Pavel Tomšík doplnil: "Jsme z toho hodně zoufalí, protože podnět České inspekci životního prostředí byl podán již předminulý týden a od té doby probíhají navážky prakticky každý den." Pan Tomšík přinesl s dalšími ochránci zaskočeným inspektorům ukázku odpadu: "Jsou toho tam metráky, přímo na zimovišti chráněných druhů. Jsou to těžké kovy, které patří na speciální úložiště."

Inspektoři tvrdí, že firmu, která skládku, podle nich nelegální, vytvořila, znají, jmenovat ji odmítli. "Je zasaženo zimoviště zvláště chráněných druhů," potvrdil Marek Beránek z ČIŽP Hradec Králové. Tomáš Kopecký podtrhl: "Inspekce životního prostředí evidentně zanedbala svoje povinnosti." Marek Beránek se však brání: "Pracujeme opravdu hodně rychle."

Jako původce odpadu se přihlásila stavební firma STAKO, podle inspekce jí hrozí pokuta až několik miliónů. Majitel společnosti STAKO Hradec Králové Petr Kulda přiznal: "Bohužel naši pracovníci si nevšimli, že ve výkopku se nacházejí nějaké staré zbytky. Odstraníme to samozřejmě na naše náklady."

Na vyřešení případu a možné potrestání viníka si Inspekce životního prostředí vzala čas půl roku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí