zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brusel podpořil zákaz Budapešti, Vídně na "genetickou" kukuřici

04.03.2009
GMO
Brusel podpořil zákaz Budapešti, Vídně na  genetickou  kukuřici
Ministři životního prostředí EU dnes v Bruselu podpořili právo Rakouska a Maďarska na zákaz pěstování a prodeje geneticky upravené kukuřice. Návrh na zrušení zákazu podala Evropské komise, která chtěla, aby Vídeň i Budapešť zrušily zákaz během 20 dnů.
    Právní normy EU povolují zákaz geneticky modifikovaných potravin za jistých podmínek v případě, že jednotlivé země toto opatření věrohodně zdůvodní. Šlo již o třetí pokus EK nařídit zrušení zákazu pro Maďarsko a druhý pokus pro Rakousko. Ministři životního prostředí však ve všech minulých případech tyto návrhy zamítli.
    Rozhodnutí ministrů dnes přivítala ekologická organizace Greenpeace. "Je to vítězství pro životní prostředí, farmáře a konzumenty a velká potíž pro (Evropskou) komisi," uvedl Marco Contiero z Greenpeace.
    Kukuřice je jedinou geneticky modifikovanou plodinou, která je v EU pěstována ke komerčním účelům. Používá se jako krmivo pro dobytek nebo na výrobu různých produktů na bázi škrobu. Ten se využívá například v potravinářství, ve farmacii a k výrobě lepidel.
    Experti z EU loni na podzim potvrdili, že zatím neexistují důkazy, že by potraviny z geneticky modifikovaných produktů poškozovaly lidské zdraví.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí