zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový projekt pomůže řešit nakládání s odpady na Tachovsku

10.03.2009
Odpady
Nový projekt pomůže řešit nakládání s odpady na Tachovsku

Plzeň - Na Tachovsku odstartoval nový česko-německý projekt, který pomůže řešit nakládání s odpady v příhraničí. Jeho cílem je oslovit co nejvíce skupin a motivovat je ke správnému zacházení s odpadem, informovat je o technologiích zpracování a podobně. Primárně se zaměří na děti a mládež. Součástí budou exkurze na obou stranách hranice, vydávání informačních materiálů a další. ČTK to řekla Lenka Šlajsová z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, jež zajišťuje organizaci odpadového hospodářství v kraji.

"Zapojeno do projektu je Sdružení obcí pro vybudování a provozování skládky v Černošíně a svaz pro zhodnocení odpadů ze Schwandorfu. Obě mají zázemí, jsou v nich vybavená školicí centra," uvedla.

Střediska dokážou poskytnout informace o správném nakládání s odpady, nových technologiích jejich využití a odstraňování. V obou mohou lidé přímo v praxi vidět zařízení, jako jsou dotřiďovací linky, kompostárny, kogenerační jednotky pro výrobu energie ze skládkových plynů a další.

Podle starosty Černošína Miroslava Plincelnera půjde mimo jiné o předávání zkušeností mezi oběma stranami. "Němci jsou s likvidací odpadu o něco dále. Provozují například spalovnu, což je také jedna z cest k likvidaci odpadu. Ne vše se musí skládkovat. U nás ale přetrvává obecný odpor ke spalování. Technologie dotažená do konce je však o něčem jiném než o zamořování ovzduší," uvedl.

Na rozdíl od české strany, se ve Schwandorfu údajně skládkuje pouze pět procent odpadů, vše ostatní Němci recyklují, dál využívají. "To se u nás zatím neděje, byť se snažíme, aby odpadu na skládce končilo co nejméně," dodal starosta. Deponie v Černošíně má kapacitu 825 000 m3, využita je nyní zhruba z jedné třetiny. Školicí středisko tam vzniklo vloni, a to spolu s naučnou stezkou odpadů.

Na projekt nazvaný Společně pro ochranu životního prostředí poskytla více než třímilionovou dotaci EU.

Eva Barborková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí