zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sběr elektroodpadu čekají změny

11.03.2009
Odpady
Sběr elektroodpadu čekají změny

Praha - Ministerstvo životního prostředí chystá změnu ve sběru elektroodpadu. V novém zákonu navrhuje, aby staré elektrospotřebiče do pěti kilogramů vybíraly všechny větší prodejny bez ohledu na to, jestli si zákazník něco koupí.

Sběr elektroodpadu se rozjíždí už čtyři roky a stále je co řešit. "Největší problémy byly, jsou a budou u menších spotřebičů, které se vejdou do popelnice," tvrdí mluvčí Ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Lidé si stěžují především na chaos. Než přemýšlet, kde vyhodit topinkovače, holicí strojky či zářivky, raději zvolí popelnice. Nový zákon zpětný odběr elektrospotřebičů zpřesní. "Když se budete chtít naráz zbavit fénu, mobilu a tranzistoráku, budete ho moci odnést do elektra a nebudete si muset nic kupovat," vysvětluje Roman Abraham ze společnosti Elektrowin.

Návrh žádnou bouři nevyvolal. Už teď se bezplatný odběr rozjíždí naplno. V obchodech se nově objevily tisíce nádob na elektrošrot a obchodníci se nemusejí o nic starat ani platit. Do hry naplno vykročily kolektivní systémy, které založili samotní výrobci elektroniky. "Tato aktivita se nám vyplatila - v komoditě malých spotřebičů nám objem narostl až čtyřikrát," přibližuje prodejce elektroniky Jiří Neumann.

S větší elektronikou, například zářivkami, je však problém. Už v dubnu by se to ale mělo změnit. "V současné době je u prodejců několik desítek nádob. Chystáme masivní kampaň s tím, že bychom ještě letos umístili 300 až 500 kontejnerů a příští rok bychom šli až na 2500," popisuje Kašpar.

Každý Čech ročně vytřídí přes čtyři kilogramy elektrošrotu, například ve Švédsku je to však třikrát víc. Ministerstvo životního prostředí chce, aby Češi třídili víc. Nový zákon o odpadech by mohl platit už příští rok.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí