zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekt nové spalovny rozdělil veřejnost

11.03.2009
Odpady
Projekt nové spalovny rozdělil veřejnost

České Budějovice - Zatím se o případném vybudování obří spalovny odpadů pouze hovoří, ale už rozdělila laickou i odbornou veřejnost. Spalovna by měla vyrůst v průmyslové části města a českobudějovický magistrát chce tímto způsobem mimo jiné vyřešit i nedostatečnou kapacitu skládek. Zásadní nesouhlas vyvolal tento projekt především u Strany zelených.

Vše je ve stadiu úvah, přesto už ale projekt vyvolal bouři reakcí. Velkokapacitní spalovna, předběžně plánovaná v areálu už existující českobudějovické teplárny, by podle města nahradila prakticky všechny problémové jihočeské skládky. "Skládkování odpadu je poměrně nebezpečné z hlediska dopadu na životní prostředí, proto je nutné s tím něco dělat," uvádí náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.

Jenže zelení a některé nevládní organizace považují spalovnu za nejhorší možné řešení. Argumentují růstem cen, zhoršením kvality vzduchu a tím, že města a obce přestanou podporovat třídění odpadu. "Podle dostupných informací má mít spalovna kapacitu cca 100 000 tun odpadu ročně. Samo město České Budějovice však vyprodukuje zhruba jen 17 000 tun," argumentuje místopředseda jihočeské organizace Strany zelených Jiří Guth. "Tato velká zařízení vůbec nemotivují veřejnost k recyklaci," dodává Jaroslava Brožová ze sdružení Jihočeské matky.    

Ne všichni aktivisté jsou ale proti. "Pořád je lepší mít novou spalovnu než hořící skládky, tak jako to bylo například v Lišově," upozorňuje Josef Uváčik ze sdružení Zvony 2008. Strana zelených přesto trvá především na podpoře třídění a recyklace. Její představitelé odmítají i argument města, podle kterého se obchod se separovaným odpadem kvůli hospodářské recesi prakticky zastavil. "Já mám obavy z toho, že radnice v Českých Budějovicích chce tímto řešením pouze zneužít současné situace," tvrdí předseda českobudějovické organizace Strany zelených Milan Syrovátka.  

Zástupce města teď čeká na téma spalovna řada jednání, a to především s představiteli kraje. Konkrétnější obrysy by měl projekt získat v průběhu příštího roku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí