zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soud: Vyhubení živočichů při stavbě skládky nebylo trestným činem

12.03.2009
Odpady
Příroda
Soud: Vyhubení živočichů při stavbě skládky nebylo trestným činem

Pardubice - Pardubický okresní soud zprostil obžaloby jednatele firmy Skládka Elzet Luďka Zahradníka. Žaloba jej vinila z trestného činu ohrožení a poškození životního prostředí. Konkrétně z vyhubení tří chráněných živočišných druhů při budování skládky Blato na Pardubicku, za což byl vloni odsouzen, ale zůstal bez trestu. Dnešní rozsudek dosud není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.

Kvůli skládce byly během několika let v lokalitě vyhubeny dva druhů obojživelníků, čolek velký a rosnička zelená, a jeden druh ptáka, břehule říční. "Žalovaný skutek není trestným činem," uvedl soudce Jan Šlosar. Podle něj především nebyla splněna zákonná podmínka, že poškozené území je většího rozsahu. Rozloha by musela překročit pět hektarů. Dnes vyslechnutý znalec Mojmír Vlašín vymezil minimální biotop přibližně na polovinu této plochy, i když za optimální stanovil až několik čtverečných kilometrů. "Soud nepochybuje o tom, že živočichové se nezdržovali pouze na minimálním území, nicméně pro účely trestního řízení je třeba plochu kvantifikovat," uvedl Šlosar.

Zahradník od roku 2000 téměř čtyři roky zavážel lokalitu bývalého zemníku cihelny Blato stavebním odpadem. Později na tuto činnost potřeboval výjimku ministerstva životního prostředí z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů živočichů. I když ji dvakrát získal, pokaždé byl proti ní podán rozklad a nikdy nenabyla právní moci, loni prosinci byla udělena třetí výjimka, zatím nepravomocná. Minulý rok v květnu Zahradníka okresní soud odsoudil, ale upustil od potrestání, po odvolání zrušil Krajský soud v Hradci Králové rozsudek a vrátil věc soudu do Pardubic.

Soudce rovněž konstatoval, že Zahradník neporušil žádné další předpisy a že vyhubení chráněných druhů bylo neúmyslné. Navíc lokalitu již v minulosti z velké části zničila stavba nové státní silnice z Pardubic do Chrudimi.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí