zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha 10 chce zničit přírodní park Hostivař – Záběhlice. Jeho likvidaci nyní mohou zabránit pražští zastupitelé.

18.03.2009
Příroda
Praha 10 chce zničit přírodní park Hostivař – Záběhlice. Jeho likvidaci nyní mohou zabránit pražští zastupitelé.

PRAHA - O tom, zda zanikne poslední kousek přírody mezi paneláky sídlišť Chodov, Spořilov a Záběhlice, bude už příští týden rozhodovat zastupitelstvo Hlavního města Prahy v rámci změn územního plánu. Přestože tzv. Trojmezí je jednou z nejcennějších přírodních lokalit v Praze, pražští radní ji chtějí zastavět. Ekologické centrum Toulcův dvůr organizuje petici a chce vyzvat zastupitele, aby projekt zamítlo. „Došlo by ke zničení největší zelené plochy na území Prahy 10,“ říká Jan Chvátal ze Střediska ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr.

„Trojmezí je posledním kouskem nezastavěné krajiny sevřeným ze všech stran paneláky. Obyvatelé okolních sídlišť zde mají jedinou možnost kontaktu s přírodou,“ doplňuje Ing. Jan Chvátal. Populární ekologické centrum, vybudované z původního statku, leží v bezprostřední blízkosti oblasti navržené k zástavbě.

Zastupitelstvo bude novou vlnu změn územního plánu schvalovat ve čtvrtek 26. března. Jak upozorňuje Martin Skalský ze sdružení Arnika, které se zabývá územním plánem dlouhodobě, projednávání návrhu je nekoncepční. „Město připravuje nový územní plán, který bude platit příštích deset let, a který stanoví limity rozvoje města. Nyní se dostávají obrovské stavební projekty do změn, které obcházejí tento proces. Zástavba Trojmezí se připravuje zjevně na popud developerů, kteří se bojí, že nový územní plán by jim už přemrštěnou výstavbu nemusel umožnit,“ řekl Skalský.

Zástavba Trojmezí by podle Skalského zničila významnou přírodní oblast a zhoršila desítkám tisíc lidí životní prostředí. „V neposlední řadě nejsou změny územního plánu adekvátně projednávány s veřejností. Styl rozhodování připomíná spíše divoký Balkán než střední Evropu,“ dodal Skalský.

Další informace v tiskové zprávě Střediska ekologické výchovy Toulcův Dvůr

Petice Za Zelené Trojmezí

Zdroj: http://arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí