zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Británie: netřídíte odpad? Hrozí vám převýchova

19.03.2009
Odpady
Británie: netřídíte odpad? Hrozí vám převýchova

Britským domácnostem, které dávají do svých popelnic špatný druh odpadu, hrozí návštěva úředníků z místního úřadu. Ti jim vysvětlí, co dělají špatně, a naučí je třídit lépe. Úředníci využívají mikročipů instalovaných v popelnicích, které měří nejen objem vyhozeného odpadu, ale také vyhodnocují, zda je tam sklo, plasty nebo další věci, které by se měly recyklovat, píše dnes list Daily Mail.

Ti, kdo poruší přísná pravidla, budou nejprve upozorněni písemně, a pokud to udělají znovu, přijde k nim do domu pracovník místního úřadu.

První radnice, která tento systém zavedla, ale popírá, že by tato nová politika byla něco jako Velký bratr. Připouští však, že čipy by mohly být jednoho dne využity k obvinění majitelů domů kvůli vyhozenému odpadu. 

Mnoho dalších radnic, z nichž leckteré již omezily odvoz odpadu na jednou za 14 dní a čelí problémům s krysami a dalšími hlodavci, zavedou zřejmě podobný systém.

Návštěvy pracovníků místní správy v domech ale zavánějí podle kritiků radnic "převýchovným vymýváním mozků", které provádí komunistická Čína.

Čipy na popelnice

Mnohé místní úřady odmítají pomocí čipů sledovat používání popelnic, ale někteří bojovníci za životní prostředí jsou pro případné zavedení daně za vyhazování odpadu.

Jakmile vás navštíví pracovník úřadu, přednášce a výchově se nevyhneteRada v distriktu South Oxfordshire nyní instaluje mikročipy velikosti poštovní známky na 56 tisíc popelnic. Ještě tento měsíc je vybaví programem, který začne fungovat v červnu. V rámci tohoto schématu bude domovní odpad i odpad určený k recyklaci svážen jednou za 14 dní. Potravinový odpad se bude dávat do oddělených nádob a bude se odvážet jednou týdně. Před vyhozením je třeba ale odstranit ze sklenic a konzerv etikety.

Obecní úřad uklidňuje znepokojené daňové poplatníky, že to není Velký bratr. "Nové popelnice obsahují mikročip se sériovým číslem, které odpovídá adrese, kde je popelnice umístěna. Čipy nám pomáhají najít ztracené popelnice a díky nim můžeme také zjistit, kolik váží jejich obsah. Na základě těchto rychlejších a přesnějších údajů můžeme zjistit, je-li v okrsku oblast, kde se recykluje méně nebo se vyhazuje více odpadu," uvádí radnice.

Černé skládky bují

"Pokud si budete počínat špatně, dáme vám na popelnici upomínku, a pokud budete mít pravidelně problémy s vyhazováním odpadu do popelnic, prostě vám pošleme směrnice a možná vás navštívíme i doma." 

Tuny a tuny odpadu, problém moderních měst.Městská rada také radí obyvatelům, aby si platili soukromé společnosti, které budou vyvážet obsah jejich popelnic.

Nové údaje, které byly shromážděny na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, ukazují, že mikročipy bylo opatřeno na dva miliony popelnic a do tohoto programu se zapojilo 42 radnic. 

Radní v South Norfolk David Bills ale řekl, že s tímto experimentem mají místní orgány mnoho problémů. Odvoz odpadu na nepovolené skládky se po zavedení mikročipů více než ztrojnásobil. "Hlavním problémem je, že lidé budou hledat cesty, jak toto nařízení obejít, a budou odpad odkládat na nepovolených místech nebo do popelnic jiných lidí."

Foto: Reuters

Zdroj: Týden

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí