zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursík prohrává, zákaz pro kamiony je ohrožen

19.03.2009
Obecné
Bursík prohrává, zákaz pro kamiony je ohrožen
 

Patnáct měsíců trvalo, než zelení prosadili ve vládě páteční zákaz jízd kamionů. Ministři se na něm shodli, ale ve sněmovně vznikl plán, jak jej zablokovat. Vymyslela ho sama ODS.

Podle nového návrhu ministerstva dopravy by kamiony zůstaly v pátek odpoledne na silnicích bez jakýchkoliv zákazů, jen by platily vyšší mýto.

Tuto verzi chtějí ve sněmovně podpořit poslanci ODS a původní dohodu se zelenými ignorovat. Uklidní-li se situace ve sněmovně, rozhodnuto by mohlo být už tento týden.

Šéf zelených Martin Bursík je nyní v USA a zbytek strany hledá cestu, jak udržet ve hře původní dohodu s bývalým ministrem dopravy Alešem Řebíčkem - tedy zakázat kamiony v pátek od tří do šesti odpoledne. "Pustit kamiony a zdražit mýtné by znamenalo, že budou jezdit po silnicích nižších tříd," obává se poslankyně Kateřina Jacques. Pokud by občanští demokraté svůj plán sněmovnou protlačili, porušili by podle ní vládní prohlášení.

Podle ODS je ovšem čas plány přehodnotit, protože na dopravce dolehla finanční krize a kamionů tak jako tak jezdí méně.

Podle dopravců nyní jezdí po dálnicích o pětinu méně kamionů než vloni. "Plán ODS považujeme za rozumný," říká mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Karel Felix, podle něhož vyšší mýto kamiony z dálnic nevyžene, protože hlavní je dojet do cíle včas.

Autor/ři: Petr Weikert

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí