zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Náměstek MPO: Návrh odpadového zákona zvýší firmám administrativu

23.03.2009
Odpady
Náměstek MPO: Návrh odpadového zákona zvýší firmám administrativu

Nový návrh zákona o odpadech je složitý, zvýší administrativní a ekonomickou zátěž firem, řekl po dnešním setkání s podnikatelskými svazy náměstek ministra průmyslu a ochodu Erik Geuss. K návrhu z dílny ministerstva životního prostředí mají výhrady i podnikatelské organizace, obce a kraje. Ministerstvo průmyslu již k zákonu eviduje více než 200 věcných připomínek.
Geuss upozornil, že ministerstvo průmyslu k zákonu eviduje více než 200 věcných připomínek. "Zákon by se dal špatně vymáhat, nejsou jasně vymezené pojmy," uvedl jednu z připomínek. Návrh obsahuje pojmy jako "živnostenský odpad" nebo "odpadový výrobek". Podnikatelé ale neví, co takové pojmy znamenají, a v zákoně to není vysvětleno, dodal Geuss.

Ministerstvo životního prostředí návrh zákona hájí. "Od papírování s vykazováním produkce odpadů zcela osvobodí více než 30 000 především drobných podnikatelů," uvedl mluvčí Kašpar. Dodal, že ministerstvo je ochotno o jednotlivých připomínkách diskutovat. Ty, které povedou k rychlejšímu a efektivnějšímu snižování skládkování a zvýšení recyklace, do návrhu zákona zapracuje, dodal.

Zákon se nelíbí například Svazu průmyslu a dopravy České republiky. "Návrh zákona je nekoncepční a jdoucí výrazně nad rámec evropské legislativy. Navrhovaný text zhoršuje právní prostředí v oblasti odpadů i zpětného odběru odpadních výrobků," uvedl mluvčí svazu Milan Mostýn.

Podle Hospodářské komory ČR návrh zachovává stávající stav, neumožní tak například čerpat finanční prostředky z operačních programů Evropské unie na snížení podílu skládkovaných směsných komunálních odpadů ve prospěch jeho energetického využití. "Společnou prioritou podnikatelské sféry, krajů a obcí je nyní zastavit projednávání návrhu zákona v podobě, kterou navrhuje ministerstvo životního prostředí," dodal prezident hospodářské komory Petr Kužel.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí