zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nad řešením problémů, spojených s vodou, se v Istanbulu sešli ministři

23.03.2009
Voda
Nad řešením problémů, spojených s vodou, se v Istanbulu sešli ministři

V pátek odpoledne začala v Istanbulu oficiálně Ministerská konference 5. Světového vodního fóra. Jeden z úvodních proslovů přednesl jménem Evropské unie I. náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík.

„Voda je podstatnou součástí životního prostředí a je ústřední podmínkou udržitelného rozvoje, lidského zdraví a kvality života, zajištění míru a světové bezpečnosti,“ zdůraznil Jan Dusík. Zmínil také, že protože se zintenzivňuje konkurence mezi různými hráči o omezené vodní zdroje a zároveň snaha o co zajištění co nejvyšší kvality vody, je třeba daleko větší pozornost věnovat i přeshraničnímu nakládání s vodami. „S těmito výzvami se ovšem nedokáže vypořádat vodní sektor sám – do debaty se musí daleko více než dosud zapojit i ostatní sektory, včetně energetiky, financí, zemědělství, školství, zdravotnictví, lesnictví a průmyslu,“ řekl dnes v Istanbulu Jan Dusík.

Podle slov Jana Dusíka představuje probíhající Světové vodní fórum v Istanbulu bod obratu pro nakládání s vodami ve světět. Koná se v době světové ekonomické a finanční krize. „Proto musíme usilovně hledat win-win řešení zároveň pro ekologické i ekonomické problémy. Jednoduše si nemůžeme dovolit ignorovat environmentální otázky, protože jsou zcela zásadní součástí efektivní odpovědi na tuto krizi,“ řekl Dusík ve svém úvodním proslovu.

Jak poznamenal, úspěch v oblasti sanitace předznamenává pokrok v dosahování dalších cílů v oblasti odstraňování chudoby, zdraví, bezpečnosti i ochrany ekosystémů, stejně jako v sociální oblasti, včetně vzdělávání a rovnosti mužů a žen.

Zmínil také, že EU zvyšuje efektivitu nakládání s vodou nejrůznějšími úspornými opatřeními, především v zemědelství, a to jak prostřednictvím efektivnějších technologí, tak lepší zemědělskou praxí. Evropa tak přispívá k bezpečnosti přírodních zdrojů a produkce potravin.

„Svět aktuálně čelí nové výzvě – změnám klimatu. Integrovaná management vodních zdrojů a adaptace na změny klimatu se musí stát součástí  národních rozvojových strategií, poliik a plánů a jsou klíčové pro zvýšení naší odolnosti vůči dopadům klimatických změn,“ uzavřel Jan Dusík.

Plný text Dusíkova projevu najdete zde.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí