zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé nemusí řešit ekologickou likvidaci starých aut. Umožňuje to chyba zákona

23.03.2009
Odpady
Lidé nemusí řešit ekologickou likvidaci starých aut. Umožňuje to chyba zákona

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích podle televize Prima obsahuje chybu, díky které lidé nemusí prokázat při vyřazení vozu z evidence jeho ekologickou likvidaci. Majiteli k tomu stačí uvést, že si staré auto ponechal k dalšímu využití, které prý zákon nijak nespecifikuje.

Evropská směrnice přitom nařizuje povinně ekologicky likvidovat všechna auta vyřazená z registru vozidel. Každý, kdo chce odhlásit auto z registru, musí doložit potvrzení o jeho ekologické likvidaci. Díky jediné větě v zákoně, který parlament schválil loni na podzim, ale zřejmě nemusí.

Ta podle televize říká, že postačí, když majitel přijde na úřad s prohlášením, že si auto nechal k dalšímu využití. Lidé pak zaplatí jen za vyřazení vozidla z registru.

"Lze legálně vyřadit vozidlo a prohlásit kupříkladu, že z něj mám kurník nebo něco takového," uvedl majitel firmy likvidující autovraky Libor Kucharski. Za tisícikorunový poplatek si majitel může s autem dělat, co chce, potvrdil předseda Sdružení zpracovatelů autovraků Jan Volejník.

"V průběhu přijímání té novely zákona o odpadech to pravděpodobně téměř všem uniklo," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar s tím, že ministerstvo životního prostředí požádá ministerstvo dopravy, aby to vyřešilo co nejrychleji.

Podle něj je v zájmu všech, aby česká legislativa byla srozumitelná. Mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka televizi řekl, že pole možností je v tuto chvíli opravdu hodně široké a hrozí zneužívání.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí