zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kam v Brně za divočáky?

25.03.2009
Obecné
Příroda
Kam v Brně za divočáky?
Obora Holedná se nachází mezi Jundrovem, Kohoutovicemi a Bystrcí. Rozloha obory je 327ha a je zde možnost vidět divoká prasata, muflony, daňky a jeleny sika.

Hlavní vstup do obory se nachází u zastávky Stará dálnice (autobus 52). Hned po vstupu do obory na nás čeká menší obora plná divočáků. To je taky jediná zvěř kterou uvidíte zcela jistě. Divočáky je zde možno krmit, takže pokud chcete vemte si nějaká ta jablka, mrkev nebo suchý chléb. Prase divoké je na našem území původním druhem, v době vlády Marie Terezie však byly stavy divočáků radikálně sníženy, v první polovíně dvacátého století dokonce žila tato zvěř téměř jen v oborách. V padesátých letech však početní jejich stavy více než stonásobně vzrostly.

   

Kam odtud dál záleží jen na tom kam potřebujete dojít. Stezky odtud vedou do Bystrce, Komína nebo Jundrova. Když se budete v lese (převážně listnatém) chovat tiše, pak máte možnost vídět některá z dalších zdejších zvířat. Jak jsem ale psal výše, zcela jistě uvidíte jen divoká prasata. V oboře jsou k vidění asi po 40-ti kusech daňci, jeleni a mufloni. Mufloni pocházejí z Korsiky a ze Sardinie, do Evropy byl dovezen koncem 18-tého století. Ve střední Evropě se mu však daří lépe než v jeho původní domovině. Jeleni sika, chovaní v této oboře, pochází prozměnu z východní Asie. Původně byl u nás chován pouze v oborách, ale nyní žije i ve volné přírodě. Daněk evropský pochází z oblastí středomoří a Malé Asie, v česku se objevil už v 16tém století a byl chován v mnoha oborách. Za zmínku u daňků stojí vzhled. Letní je červenohnědý s bílými skvrnami v podélných řadách. Obora není velká a zvířata je možno spatřit, jen je nutné dodržovat klid.

ZDROJ:www.jaromirklein.cz,kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí