zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU se dohodla na zesílení boje proti ubývání ozónu

25.03.2009
Ovzduší
EU se dohodla na zesílení boje proti ubývání ozónu
Brusel zesiluje tažení proti ubývání ozónové vrstvy na Zemi. Členské země zastoupené vyjednavači českého předsednictví v unii se dohodly s Evropským parlamentem na nových pravidlech pro užívání látek, které tuto vrstvu poškozují.
    Jde zejména o zákaz používání takzvaných měkkých freonů využívaných v chladících zařízeních či izolacích budov. Jejich využívání bude postupně omezováno a od roku 2020 bude zcela zakázáno. Už od roku 2010 také nebude v EU možné používat metylbromid, který je možné použít třeba k dezinfekcím proti škůdcům.
    "Tato novela nejen zlepší ochranu životního prostředí a lidského zdraví, ale zároveň zjednoduší celou legislativu. Tím se sníží evropským podnikům administrativní zátěž," uvedla v prohlášení předsednictví zástupkyně stálé představitelky ČR při EU Jana Reinišová.
    Nové nařízení vyjasňuje poněkud nepřehledná současná pravidla pro používání látek poškozujících ozón, odstraňuje některé staré normy a dává unijní pravidla do souladu s těmi mezinárodními. O kompromisním textu bude ve středu hlasovat parlament a následně jej schválí i Rada EU zastupující členské země, půjde ale už jen o formalitu.
    Tomáš Pirkl
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí