zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

OSN: Izrael světovou jedničkou v recyklaci vody

25.03.2009
Voda
OSN: Izrael světovou jedničkou v recyklaci vody
Navzdory trvajícímu izraelskému boji za zajištění dostatečných dodávek vody – anebo právě kvůli němu – byl Izrael označen ve zprávě OSN, vydané při příležitosti Mezinárodního dne vody, za nejefektivnějšího uživatele recyklované vody na světě.

Zpráva OSN, představená na 5. světovém vodním fóru (někdy překládáno také jako Světové vodárenské fórum, 5th World Water Forum) v Istanbulu také řadí Izrael mezi jeden z předních států ve využití odsolené (desalinizované) vody.

Představitelé Izraelského institutu pro export a mezinárodní spolupráci uvedli, že vývoj vodohospodářských technologií se od roku 2005 zdvojnásobil, když v roce 2008 vyvezlo 200 izraelských společností do více než 100 zemí technologie na správu vodního režimu, recyklaci a čištění, zavodňování, desalinaci a bezpečnost v hodnotě 1,4 miliardy dolarů (přibližně 28 miliard korun).

Izrael každoročně čistí a znovu využívá pro zemědělství takřka 70 % odpadních vod. Většina zbylých odpadních vod je znovu použita pro další účely.

Izrael se umístil v čele s drtivým náskokem před druhým nejefektivnějším uživatelem recyklované vody – Španělskem – které však recykluje pro zemědělské využití jen 12 % odpadní vody. V Turecku, které světové fórum hostí, je recyklováno jen 3,6 % odpadní vody.

Podle OSN umírá na světě v důsledku pití znečištěné vody každoročně přibližně 1,4 milionů dětí. Jen v Číně se na březích dvou největších řek země – Jang-c'-ťiang (扬子江, Modrá řeka, resp. Čang-ťiang, Dlouhá řeka, 长江) a Chuang-che (黄河, Žlutá řeka) - nachází přibližně 10.000 chemických továren.

Environmentalistická skupina Přátelé Země-Blízký východ (Friends of the Earth-Middle East) doporučuje, aby si Izrael za svůj příští cíl stanovil snížení domácí spotřeby vody, která je stále výrazně vyšší než v jiných rozvinutých zemích.

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku UN: Israel #1 World Leader in Water Recycling.Zdroj: http://eretz.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí