zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) má novou strategii pro lesy a lesnictví

26.03.2009
Les
Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) má novou strategii pro lesy a lesnictví

Schválilo ji 19. zasedání Výboru FAO pro lesnictví (COFO 19) minulý týden v Římě. Tématem celého zasedání byly „Lesy v měnícím se světě“, projednávaly se hlavně otázky trvale udržitelného obhospodařování lesů v kontextu změny klimatu a aktuální ekonomické krize a navazující otázky institucionálních změn v lesnickém sektoru. Zástupci Ministerstva zemědělství ČR na této významné akci vystupovali jménem Evropské unie. Paralelně se zasedáním COFO probíhal také Světový týden lesů.

Zasedání COFO 19 se zúčastnilo více než 550 účastníků z členských zemí FAO, agentur OSN, mezivládních i nevládních organizací. Diskutovali zejména o návrhu Strategie FAO pro lesy a lesnictví a dále otázky Strategického rámce pro lesy a klimatickou změnu, lesních genetických zdrojů, odlesňování či financování trvale udržitelného obhospodařování lesů. Jednalo se také o přípravách XIII. Světového lesnického kongresu, který se bude konat na podzim tohoto roku v Argentině.

Výbor COFO na svém závěrečném plenárním zasedání přijal doporučení pro další aktivity FAO v oblasti lesů a lesnictví:
- podpora dalšího rozvoje Strategického rámce pro lesy a klimatickou změnu, který se zaměřuje na roli lesů a jejich obhospodařování při zmírňování a adaptaci na změny klimatu;
- doporučení FAO, aby zvýšilo svou snahu v poskytování vhodné podpory členským státům v otázkách přizpůsobování lesnické politiky a institucí ke změnám v oblasti ekonomické, environmentální i společenské;
- podpora přípravy zprávy o stavu světových lesních genetických zdrojích. Ta by měla být publikována v roce 2013;
- schválení nové Strategie FAO pro lesy a lesnictví, která má za cíl účinně reagovat na současné výzvy, kterým čelí lesnický sektor, zejména na pokračující odlesňování a degradaci lesů, prohlubující se globalizaci a ekonomickou krizi, měnící se životní prostředí, vyvíjející se vnímání lesů a lesnictví ze strany společnosti a, v neposlední řadě, přetrvávající chudobu a hladovění v nejméně rozvinutých zemích.

Výbor pro lesnictví (Committee on Forestry, COFO) je nejvýznamnějším statutárním orgánem pro lesnictví při Organizaci Spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO). Zasedání COFO se koná pravidelně každé dva roky v ústředí FAO v Římě za účasti představitelů státní správy lesů členských zemí FAO s cílem stanovit priority FAO v oblasti lesů a lesnictví.

Světový týden lesů vyvolal diskuze o řadě aktuálních otázek v oblasti lesů a lesnictví, jako jsou lesní požáry, výzkum a vzdělávání, uskutečnil se dialog představitelů státních správ lesů apod. Jedním z důležitých témat byly také vlivy světové ekonomické krize na lesnický sektor. Mnozí účastníci vyjádřili své obavy, že ekonomický pokles povede k omezování investic do lesnictví a ke snižování nabídky dřeva. Na druhou stranu ovšem by tato situace mohla přinést investiční příležitosti např. v oblasti příspěvku lesů a lesnictví ve zmírňování a adaptaci na klimatické změny.

kontakt:

  • Tereza Dvořáčková, tisková mluvčí ministerstva zemědělství
  • Tel.: +420 221 813 063, GSM: +420 737 213 030, E-mail: tereza.dvorackova@mze.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí