zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tábor a Písek ukryjí v centrech kontejnery na odpad pod zem

27.03.2009
Odpady
Tábor a Písek ukryjí v centrech kontejnery na odpad pod zem

TÁBOR - Dvě jihočeská města Tábor a Písek se chystají ukrýt nevzhledné kontejnery na tříděný odpad v historické části měst pod zem. K Písku, který už má vypracované plány, se přidá i druhé největší město v kraji Tábor.


Nevzhledné barevné nádoby na odpad se nelíbí jak památkářům, tak i radním a samotným občanům. „Vytipovali jsme tři místa, kde bychom rádi kontejnery ukryli pod povrch tak, aby nenarušovaly historická ráz našeho města,“ řekl tajemník táborské radnice Lubomír Šrámek.

Kontejnery by se tak měly zřejmě od příštího roku dostat pod zem na náměstí Mikuláše z Husi, Tržním náměstí a u bývalého hradu Kotnov. „Z povrchu dláždění vozovky, či chodníku by vykukovaly jen horní části s označením druhu odpadu, které by byly stylově uspořádány tak, aby zachovaly stylový ráz," konstatoval tajemník.

Radnice počítá, že by si náklady vyžádaly okolo dvou milionů korun. Na podzim se pokusí získat dotaci z EU, na jaře roku 2010 by mohly být pořízeny první nádoby.

V Písku mají radní vytipovaných dokonce šest lokalit, kde by chtěli nádoby na odpad ukrýt pod zem. Zde náklady přesáhnou 10 milionů korun. Většinu z částky rovněž pokryje evropská dotace. První podzemní kontejnery by mohly v historickém jádru Písku začít vznikat ještě letos.

V praxi to bude fungovat tak, že v podzemí historického jádra budou ukryty odpadové vany, do kterých se z povrchu bude vhazovat odpad speciálními, esteticky ztvárněnými násypkami. Vyjíždějící vany pak bude vyprazdňovat popelářský vůz dovybavený o mechanickou ruku. Pouze v části nádvoří za radnicí by se odpadové nádoby řešily tak, že z podzemí by nevyjížděly celé odpadové vany, nýbrž výtahy, které by nesly vždy po třech samostatných kontejnerech. S těmi by se ve dnech, kdy se sváží odpad, vyjíždělo před radnici, aby do nádvoří muzea nemusela vjíždět těžká technika.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí