zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha zatím nemusí snižovat hluk na magistrále

27.03.2009
Hluk
Praha zatím nemusí snižovat hluk na magistrále

Praha/Brno - Pražský magistrát může zatím odložit výstavbu opatření ke zklidnění magistrály v ulici 5. května. Rozhodl o tom Nejvyšší soud (NS), podle něhož nemusí hlavní město splnit pravomocný rozsudek pražského městského soudu do doby, než projedná jeho dovolání. Verdikt nařizoval magistrátu do jednoho roku snížit hladinu hluku v bytech kolem magistrály na 45 decibelů ve dne a 35 decibelů po 22:00. Termín vypršel v polovině března.

Pražané, kteří bydlí v okolí ulice a jsou postiženi hlukem a emisemi z automobilové dopravy, se chtěli obrátit na soud a požadovat, aby městu ukládal za nevykonání rozsudku pokuty. To však nyní udělat nemohou a musí počkat, zda NS verdikt potvrdí.

Metropole se na NS obrátila s dovoláním proto, že podle něj není za 12 měsíců možné magistrálu zklidnit. Město navrhovalo vybudovat osmimetrovou protihlukovou stěnu, podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa ale stavební povolení zablokovali místní obyvatelé. S tím však  nesouhlasí předsedkyně sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou Alžběta Rejchrtová. Již dříve uvedla, že stěna sníží hluk jen v prvních třech patrech a to nejvýše o šest decibelů. Navíc podle ní odrazí hluk na druhou stranu silnice, kde bude situace ještě horší.

Její organizace zároveň dlouhodobě bojuje proti dalším plánům hlavního města. Vadí jí zejména záměr vybudovat v oblasti nájezdovou a sjezdovou rampu. Podle Rajchrtové přivede rampa do ulice další tisíce aut. V současnosti projede severojižní magistrálou denně téměř 100.000 vozů. Kvůli rampám sdružení podalo na město správní žalobu.

Obyvatelé chtějí, aby město řešilo dopravu komplexně, navrhovali vybudování ochranného tunelu z tvrzeného skla a zavedení mýtného už od křížení Jižní spojky s magistrálou. Řešením by podle Rejchrtové byly i změny územního plánu, které by zabránily výstavbě dalších administrativních center, která přitahují další automobilovou dopravu.

První civilněprávní žalobu na magistrát jako vlastníka pozemní komunikace podali vlastníci téměř 1000 bytových jednotek. Obyvatelé se opírali především o znalecké posudky a měření, podle kterých dosahuje hluk z projíždějících aut téměř 70 decibelů ve dne a 60 decibelů v noci. Základní hygienický limit je přitom 60 decibelů ve dne a 50 decibelů v noci.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí