zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studenti VŠUP předvedli módu šetrnou k životnímu prostředí

29.03.2009
Obecné
Studenti VŠUP předvedli módu šetrnou k životnímu prostředí
Kolekci oděvů šetrných k životnímu prostředí představili dnes v pražské kavárně Louvre studenti ateliéru Designu oděvu a obuvi a ateliéru Módní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Pod názvem I šaty dělaj klima vznikla jako součást projektu Challenge Europe pod záštitou Britské rady (The British Council).
    "Část kolekce je z materiálů vyrobených ekologickým způsobem jako je biokonopí nebo biobavlna. Další vzniká díky recyklaci. Modely jsou buď předělané ze starších oděvů, nebo vznikly z plastu, PET lahví nebo igelitových tašek," řekl ČTK módní návrhář Pavel Ivančic.
    Studenti představili 20 modelů. K jejich vzniku tvůrce motivovala problematika oteplování klimatu na planetě. Oděvy měly kreativním výtvarným způsobem vyjádřit téma ekologického trendu v módě.
    Staré džíny nebo pánské košile ze secondhandů se změnily v kreativní tuniky, topy nebo halenky. Velkou pozornost návštěvníků přehlídky vzbudily modely z konopné pleteniny, biokonopí nebo ze starých krajek a vyšívaných deček, které tvůrkyně objevily v bazaru. Velký potlesk pak patřil tvorbě Zuzany Servákové, která představila kostým z igelitových tašek. Extravagantní materiál vznikl technikou tkaní. Líbily se i extravagantní minišaty s pruhovaných červeno-bílých igelitových sáčků spojených tavením.
    Součástí programu byly přednášky o oteplování klimatu a obnovitelných zdrojích. Řečníci poukázali na to, že i v odívání je možné zohledňovat ekologická kritéria. Upozornili, že nejpoužívanější přírodní materiál, bavlna, představuje pro životní prostředí největší zátěž. Její pěstování je spojeno s použitím velkého množství pesticidů. Lidé by tak podle protagonistů dnešní akce měli dbát na šetrný přístup k užívání a údržbě oděvů. Nejen pěstování rostlin, z nichž se oděvy vyrábí, ale také praní, sušení a žehlení totiž znamená velkou zátěž pro životní prostředí.
    "Cílem akce je upozornit lidi na to, že i v módě je třeba zohledňovat ekologická kritéria, pokud jde o údržbu nebo výrobu," uvedl Ivančic. Ekologie je podle něj v módě velmi aktuální téma. "Chceme přijít s něčím, co je módní, pohodlné a snadno udržovatelné," uvedl.
    V Česku se podle účastníků dnešní přehlídky ekologické hledisko v tvorbě návrhářů příliš neprojevuje. "Tento projekt je jakýmsi prvním impulsem. Snažíme se na toto téma komunikovat. Zatím je tato záležitost relativně v plenkách," uvedl Ivančic. Na trhu se podle něj nicméně objevují firmy, které si na takzvané ekomódě zakládají.
    Alexandra Malachovská
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí