zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Číně se ztratila radioaktivní koule. Možná je pod skládkou

30.03.2009
Odpady
V Číně se ztratila radioaktivní koule. Možná je pod skládkou

Malé množství Cesia-137 uloženého v ochranné nádobě může způsobit i smrt, varují čínské úřady.

Naléhavé pátrání vyhlásila jedna z čínských provincií poté, co se jí ztratila hrudka radioaktivního materiálu ukrytá v olověné kouli. Podle úřadů má útvar velikost melounu a ztratil se zhruba před týdnem.

Materiál Cesium-137, který vzniká obvykle jaderným štěpením, by podle čínských úřadů mohl být zakopán pod skládkou kovového odpadu. Někteří se domnívají, že mohlo dojít k jeho roztavení.

Jak informovala BBC, ke ztrátě olověné koule došlo, když dělníci likvidovali část cementárny na severozápadě provincie Šan-si.

Materiál byl součástí měřícího zařízení a je extrémně toxický. Úřady varovaly, že i malé množství této radioaktivní látky může mít na svědomí neplodnost, rakovinu a způsobit i úmrtí.

Ačkoliv příslušné orgány doufají, že "radioaktivní koule" už roztála pod nánosem navrstveného odpadu, raději provádějí v okolí testy radioaktivity.

Existuje i podezření, že pouzdro s radioaktivním obsahem někdo ukradl. Loni totiž  úřady řešily podobný konflikt -  zadržely zemědělce, který se pokoušel prodat radioaktivní nádobu do šrotu.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí