zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mazda: Místo hybridů efektivnější spalování

31.03.2009
Obecné
Ekologická auta
Mazda: Místo hybridů efektivnější spalování

Ekologie je v posledních několika letech otázkou číslo jedna i v automobilovém průmyslu a kdo dnes nevyvíjí elektromobil nebo alespoň hybrid, jako by ani neexistoval. Japonská Mazda se však nenechává strhnout módou a jde si svou vlastní cestou.

Zatímco velké světové automobilky vidí budoucnost v kombinaci spalovacích a elektrických motorů nebo elektřině samotné, Mazda se drží hesla „proč měnit něco, co funguje“. Místo investic do drahých hybridních technologií se totiž soustřeďuje na vylepšení současných spalovacích agregátů.

Šéf automobilky Seita Kanai uvedl, že zvýšení efektivnosti spalovacích motorů, snížení hmotnosti nových vozů a nižší spotřeba paliva při volnoběhu jsou hlavní cíle Mazdy v boji s ekologií i ekonomikou provozu pro blízkou budoucnost. Například nyní pracuje automobilka na dieselovém dvoulitru, který vykazuje spotřebu na úrovni současných agregátů o objemu 660 cm3 případně srovnatelně výkonných hybridů.

Výkonný ředitel Yuji Harada dokonce označil hybridní technologie za pouhou módu. Náklady na celý elektrický systém navíc dosahují astronomických výšek a kvůli zvyšující se konkurenci jsou výrobci nuceni snižovat prodejní ceny. Tím se snižují jejich marže a hybridní modely jsou tak spíše otázkou prestiže než ziskovosti. Příkladem může být nová Honda Insight, jež by se měla prodávat za cenu jen o málo vyšší než konkurenční vozy s klasickým pohonem.

http://www.auto.auto-news.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí