zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

TAJEMSTVÍ PŘÍRODY ODERSKÝCH VRCHŮ

05.04.2009
Příroda
TAJEMSTVÍ PŘÍRODY ODERSKÝCH VRCHŮ
Stát: Česká republika (Evropa)
Turistická oblast: Oderské vrchy
Typ článku: Tipy na výlet
Náročnost:
  • romantika
  • pro zdatnější
Délka:
  • celodenní výlet
Hodnocení:
mapa oblasti

Turisty často opomíjená oblast,ale s kouzelnou a místy i tajemnou přírodou.

Oderské vrchy se rozkládají na území severomoravského a olomouckého kraje, mezi Nízkým Jeseníkem a Moravskou Bránou. Průměrná nadmořská výška činí asi 650m, nejvyšší vrchol je Fidlův kopec (680 m). Velká část Oderských vrchů leží na území vojenského výcvikového prostoru Libavá, kde taky pramení řeka Odra.Dostane se k pramenu pohodovou cestou z vesničky Kozlov,po červené tur.stezce.Cesta vede nejdříve asfaltovou lesní cestou a poté lesní pěšinou až k odpočivadlu s přístřeškem u samotného pramene.Z vesničky,ve které se také zaparkuje auto(dále do lesů je vjezd zakázán),je to cca 3km.

O několik kilometrů dále na sever bychom narazili na hluboké údolí říčky Veličky,kterým také vede hlavní silnice z Hranic.n.Mor do Potštátu.Ve smíšených lesích nad údolím se zde ukrývá tajuplné skalní město zv.POTŠTÁCKÉ SKALNÍ MĚSTO. Najdeme zde zajímavé skalní útvary,které sice nemohou konkurovat našim slavným skalním městům,ale určitě stojí za poznání,už jen pro svoji tajemnost.Stojí zde např.skupinka Skřítkovy Skály,Čertova Kovadlina a jiné..Ke skalám se dostaneme nejlépe silnící a nebo po žluté turistické značce.Pokud bychom se vydali po ní,nemůžeme minout ve směru od Hranic,po strmém výšlapu,nad pravým břehem říčky,zříceniny hrádku PUCHART.Značka dále prochází převážně smíšeným lesem s krásnými výhledy,které nejlépe charakterizují oblast Oderských Vrchů.Po 7km bychom dorazili až do města POTŠTÁT. Trasa je vhodná spíše pro pěší.

Z Potštátu můžeme silnicí,kolem množství větrných elektráren pokračovat směrem na Spálov a poté do ůdolí řeky Odry,kde se nachazí zajimavé poutní místo s oltářem stavěným do skály-P.MARIA VE SKÁLE.

Oderské vrchy nabízí další velké množství přírodních zajímavostí,památných stromů a romantických zákoutí.Idealní místo na celodenní výlet pro skromné turisty hledající spíše pohodu a klid s množstvím přírodních zajímavostí a historických památek.


Za čím jedeme?

přírodní památky a pramen naši "severské" řeky


Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování a dobrá kuchyně je ve městě Potštát


Co se nejvíce líbilo a co naopak ne?

pramen řeky Odry a tajemné skalní město v ůdolí říčky Veličky


Ostatní informace

vstupné se neplatí nikde na určených místech

Pro ty,kteří se vydají k pramenům Odry,je důležité aby se pohybovali po značených trasách.Oblast je vojenským prostorem!!!!!!!

http://www.turistika.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí