zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

TEST: I letní pneumatiky mohou být nebezpečné

31.03.2009
Obecné
TEST: I letní pneumatiky mohou být nebezpečné

Časopis TEST přinesl ve svém březnovém vydání srovnání 35 sad letních pneumatik. Tři z nich získaly "nedostatečné" hodnocení. Nejhorší pneumatiky pohořely zejména při jízdách na mokré vozovce. Nejlepší z testovaných modelů se mohou kromě dobrých jízdních vlastností pochlubit i nízkým opotřebením a úsporou pohonných hmot při jejich používání.

Letos byly v rámci mezinárodního testu zkouškám podrobeny pneumatiky rozměrů 185/60 R14 a 205/55 R16. Hodnotily se jejich jízdní vlastnosti na mokré a suché vozovce, sledovala se míra provozního opotřebení, vliv na spotřebu pohonných hmot, měřil se i hluk uvnitř a vně auta. Stranou nezůstal ani důležitý ekologický ukazatel - obsah polycyklických aromatických uhlovodíků.

Všechny tři výrobky, které získaly "nedostatečné", tedy nejhorší hodnocení, jsou z kategorie 185/60 R14. Václav Beneš, redaktor časopisu TEST, k tomu říká: "Stejně jako v testu zimních pneumatik dopadly nejhůře čínské pneumatiky značky Wanli. Svými jízdními vlastnostmi představují velké nebezpečí a spotřebitelům nedoporučujeme jejich nákup, i kdyby jejich cena byla sebelákavější." Pneumatiky Wanli a Kenda si "nedostatečné" hodnocení vysloužily za jízdní vlastnosti na mokré vozovce, naproti tomu švýcarské pneumatiky Maloya získaly "nedostatečnou" za brzdění na suché vozovce.

Stejně jako v minulých letech se nejlépe umístily pneumatiky renomovaných značek. "Jsou sice dražší, avšak na druhou stranu můžete ušetřit na provozních nákladech, neboť pozitivně ovlivňují spotřebu pohonných hmot a málo se opotřebovávají. V obou testovaných kategoriích je přitom nejlepší model o třetinu levnější než některé další testované výrobky," komentuje nejlepší výrobky Beneš. Nejnižší hodnoty polycyklických aromatických uhlovodíků byly naměřeny v pneumatikách značky Michelin (Energy Saver a Primacy HP). Vysoký obsah těchto karcinogenních látek, které se při provozu uvolňují do ovzduší, byl naopak zjištěn u pneumatik značek Fulda, Vredestein, Kenda a Maloya kategorie 185/60 R14.

Kompletní test zimních pneumatik naleznete v březnovém vydání časopisu TEST a na www.dtest.cz.

Kromě testu zimních pneumatik vyšel v březnovém vydání velký test volně stojících myček nádobí, na www.dtest.cz pro předplatitele navíc i test vestavných myček, dále výsledky zkoušek odstraňovačů skvrn a srovnání nabídky havarijního pojištění.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 227 027 632
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 227 027 632

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí