zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČIŽP nabádá obce: Nezneužívejte havarijního kácení stromů

31.03.2009
Příroda
ČIŽP nabádá obce: Nezneužívejte havarijního kácení stromů

Česká inspekce životního prostředí upozorňuje, že kácení suchých, nemocných či jinak poškozených stromů v obcích a městech je mnohdy mylně vydáváno za havarijní kácení. ČIŽP tento postup odmítá.

"Havarijní kácení bez příslušného povolení lez provést pouze tehdy, je-li bezprostředně ohroženo zdraví lidí nebo hrozí-li rozsáhlá škoda. Například do stromu uhodí blesk nebo dojde k částečnému vyvrácení vlivem vichřice. Nelze jej odůvodňovat kácení stromů suchých nebo nemocných. Takové mohou na svém místě stát bez problémů třeba ještě deset let, " říká vedoucí ochrany přírody ČIŽP Tomáš Mařík.

Dodává, že ve městech, kde se nachází zvýšené množství stresových faktorů pro dřeviny, by se při absolutním dodržování tohoto kritéria, musely vykácet všechny stromy.

V současné době řeší inspekce případ v parku Jezeka na Praze 4, kde začalo kácení 60 stromů na základě nahlášení havarijního stavu. ČIŽP dnes provádí šetření v této lokalitě a vydá na část stromů předběžné opatření o zákazu činnosti, protože bylo pravděpodobně  zneužito označení havarijního stavu.

V Praze navíc už fakticky skončilo období vegetačního klidu a je nutné před každým kácením provést kontrolu stromu, zda neslouží jako hnízdiště pro navracející se ptáky. "Zatímco na mnoha místech České republiky se obyvatelé potýkají ještě s posledními přívaly sněhu, v Praze díky skleníkového efektu už začalo jaro a na stromech se objevují hnízda," upozorňuje Mařík.

Kontakt: janeba@cizp.cz, 731 405 085

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí