zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Školy připravují své nabídky projektů

31.03.2009
Obecné
Školy připravují své nabídky projektů

Až do 14. dubna mohou školy podat své nabídky do Programu Škola pro udržitelný život. Nabídku projektových aktivit mohou podat školy, které se přihlásily do programu pro rok 2009. Vyhlašovatelé programu - Nadace Partnerství a SEVER obdrželi rekordní počet 182 přihlášek. Generálním partnerem programu je společnost Toyota. Vybrané školy získají na své projektové aktivity příspěvek až 70.000 Kč.

Při přípravě nabídek spolupracují školy s krajskými koordinátory a odbornými konzultanty programu. Program je v roce 2009 otevřen pro mateřské, základní a střední školy v 11 krajích ČR. Školy se mohly přihlásit do programu do 23. ledna 2009. V únoru proběhly vzdělávací semináře programu pro učitele.

Nezbytnou součástí přípravy projektů udržitelného rozvoje je zapojení školy, rodičů, občanů, místních iniciativ, podnikatelů, úřadů a dalších partnerů. Podívejme se jak vypadá příprava projektové nabídky na jedné ze škol: „Po prvotních sezeních pedagogů školy a po konzultaci se zástupci obce nám jako téma projektu vyvěrá potřeba zvýšení bezpečnosti pohybu na místních  komunikacích. Ze sezení nevyplynul ale jasný favorit, jasné nasměrování projektu. Proto bychom chtěli oslovit místní širší veřejnost a pokusit se najít konkrétní náplň projektu. Líbí se nám mechanismus 'plánovacího odpoledne'. Vycházíme i z informací od konzultantů p. Nesvadbové a p.  Brousilové, které nám poskytly velmi vyčerpávající poznatky.“ uvedl ředitel ZŠ a MŠ Holetín Mgr. Martin Bureš. Škola nemá s vedením komunitního plánování projektu moc zkušeností a proto využívá nabídku vedení diskuse zkušeným moderátorem z Partnerství, o.p.s.. S facilitátorem Martinem Nawrathem připravují společně plánovací odpoledne.

Výzva programu, kontakty na krajské koordinátory, doporučená literatura a databáze školních projektů z minulých let jsou na www.skolaprozivot.cz .

Ladislav Hanuš

koordinátor programu Škola pro udržitelný život

Nadace Partnerství

Údolní 33

Brno 602 00

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí