zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konference Nerostné suroviny pro Evropu

02.04.2009
Geologie
Konference Nerostné suroviny pro Evropu
Přípravy konference „Nerostné suroviny pro Evropu“ vrcholí

5***** hotel Praha chystá kvalitní zázemí pro těžaře celé Evropy. Program konference, který začíná již 28.4.,je rozdělen na několik tematických částí. Akce bude slavnostně zahájena zástupci Úřadu vlády ČR, Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvem životního prostředí ČR a Českého báňského úřadu.

Úterní dopoledne bude pokračovat prvním blokem přednášek na téma očekávané poptávky po surovinách. Navazující odpolední část patří možnostem evropského těžebního průmyslu, respektive nabídce surovin. Ve středu 29. 4. vše uzavře panelová diskuze a budou zveřejněny závěry konference. Samostatně proběhne setkání na ministerské úrovni jednotlivých členských států EU se zástupci ministerstev.

Součástí doprovodného programu bude výstava s názvem „Minerály evropských zemí“, dokladující na příkladech řady minerálů procesy sjednocující evropský kontinent v geologické minulosti. Prezentaci připravilo Mineralogicko-petrografické oddělení Moravského zemského muzea Brno. Účastníci shlédnou nejen minerály krásné na pohled, ale i mineralogické zajímavosti a unikáty z jednotlivých států Evropské unie. Součástí budou taktéž ukázky historického dolování ložisek drahých kovů v českých zemích, které má v tomto regionu staletou tradici sahající až do pravěku. Dnes jednotný, zdánlivě stabilní celek má za sebou etapy často bouřlivých sjednocovacích geologických procesů, mezi nimiž nechybějí mohutné horotvorné pohyby a dokonce ani pády kosmických těles. To vše je „zapsáno“ mj. právě v minerálech, vznikajících v rozmanitých podmínkách koloběhu. Vždyť právě minerály, jako součásti hornin, jsou základem pro vznik půd zajišťujících nám obživu. Některé z nich představují důležité nerostné suroviny, počínaje kamennými nástroji neandrtálců, přes zlato a stříbro středověkých králů a panovníků, až k železným rudám průmyslové revoluce a mnoha dalším surovinám moderní doby. Jsou odkazem „přírodou sjednocené“ geologické Evropy nám, jejím obyvatelům.

Počet přihlášených osob již nyní překročil první stovku. Nechybí zde zástupci nejvýznamnějších těžebních společností, asociací těžebního průmyslu, odborníci na geologii, organizace z oblasti navazujícího průmyslu z České republiky i Evropy a stejně tak i nejvyšší státní úředníci ze zemí EU.

Finančními partnery se stali Czech Coal, OKD, NWR, Česká naftařská společnost,  Boliden, K+S, LKAB, RHI, Strojírny Podzimek, Sedlecký kaolín a Moravské naftové doly. Akci dále podporují: Sandrock, Lega-Inox, Severočeské doly, Blatenské strojírny a Gemec-Union. Mediálně akci zajišťují Minerální suroviny, Bagry.cz, Eniweb, Kámen, Technický týdeník, Stavební technika, Dopravní noviny, Uhlí, rudy geologický průzkum, BVV Veletrhy Brno, Plavba a vodní cesty, Lobby, Build info a Stone+Tec Nürnberg 2009 a Slovenské sdružení výrobců kameniva.

Více informací na: www.euresources2009.eu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí