zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU podpoří projekt přeshraniční spolupráce

01.04.2009
Příroda
EU podpoří projekt přeshraniční spolupráce

Projekt přeshraniční spolupráce mezi sdružením Čmelák -- SPP a saskou organizací IBZ, jenž nese název Natura 2000 bez hranic, získá finanční dotaci Evropské unie. EU jej v rámci programu Cíl 3 podpoří více než 3,5 milionem korun. Čmelák -- SPP je teprve třetí českou organizací, která v rámci Cíle 3 uspěla jako tzv. lead partner.

Projekt Natura 2000 bez hranic bude propagovat systém evropské ochrany přírody Natura 2000, vymezující celoevropsky hodnotné lokality z hlediska jejich biotopů a chráněných druhů. Jeho dalším cílem bude prohlubování přeshraniční spolupráce v této oblasti. "Jde o náš dosud největší projekt," řekl předseda Čmeláka - SPP Mgr. Jan Korytář a dodal: "Příroda nezná hranice. K úspěšnosti systému Natura 2000 vede pouze spolupráce napříč hranicemi a sektory, na níž se podílí státní správa, majitelé pozemků i laická veřejnost. Za stěžejní proto považuji důslednou koordinaci všech aktivit s naším saským partnerem."

Projekt se dělí na tři části. V první z nich se prostřednictvím semináře, doprovodných exkurzí a česko-německé databáze kontaktů posílí přeshraniční spolupráce veřejných institucí. V druhé části proběhnou ekovýchovné programy s tématy Natura 2000 pro studenty středních a vysokých škol a rodiny s dětmi. Třetí část pak bude věnována vytváření nástrojů pro informování veřejn! osti, zejména naučných stezek, putovní výstavy, informačních letáků, webových stránek a DVD.

Za realizaci projektu Natura 2000 bez hranic budou zodpovídat oba partneři. Aktivity na území České republiky zajistí Čmelák -- SPP, lead partner (hlavní partner) a žadatel projektu, aktivity na území Saska pak bude koordinovat organizace IBZ, která v cisterciáckém klášteře Sv. Marienthal zprostředkovává setkávání lidí bez rozdílu pohlaví, věku, národnosti a vyznání (více na ibz-marienthal.de).

Kontaktní osoba: Ing. Lukáš Hrabal, DiS.
Telefon: 777749335
E-mail:
lukas.hrabal@cmelak.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí