zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Potíže Mittalu a Evrazu se šíří do okolí

02.04.2009
Ovzduší
Potíže Mittalu a Evrazu se šíří do okolí
- ArcelorMittal Ostrava škrtá na letošek investiční plány

- Firmě hrozí, že kvůli krizi bude muset vypnout další vysokou pec

Krize domácích hutí se prohlubuje. A zasahuje už i další části české ekonomiky. Dopady jsou citelné zvlášť na Ostravsku, kde působí několik velkých hutních firem.

Největší domácí firma z oboru, ostravský ArcelorMittal, od začátku roku vyrábí jen o málo víc než na třetinu kapacity. Společnost ze skupiny indického miliardáře Lakšmí Mittala se od vypuknutí krize musela zbavit téměř tisícovky lidí, seškrtala investice na letošní rok a opožďuje se s proplácením faktur. "Jen nám dluží asi sto milionů korun," říká šéf ostravského strojírenského Vítkovice Holdingu Jan Světlík.

Neklid na radnici

Omezování investic v Mittalu se může dotknout i města Ostravy, kde hutě patří k největším znečišťovatelům ovzduší. Proto stát Mittalu při privatizaci v roce 2003 uložil, že musí do deseti let nainvestovat do ekologie osm miliard korun. "Pořád doufáme, že to splní," říká náměstek ostravského primátora Dalibor Madej.

Ještě loni firma poslala na investice rekordní objem peněz - 3,7 miliardy korun. Většina šla na odprášení provozů a další ekologická opatření. Letos se původní plány na modernizaci oklešťují. "Plány investičních projektů se přehodnocují v celé skupině. Definitivní objemy zatím nelze sdělit," říká mluvčí ostravského Mittalu Věra Breiová. Škrty by se neměly dotknout největšího ekologického projektu - odprášení zařízení na úpravu železné rudy, takzvaných aglomerací. Řadu plánovaných akcí, například odprášení vysokých pecí, rekonstrukci koksovny či energetiky, ale podle informací HN firma odkládá. Na radnici začínají být neklidní. "Budeme po nich chtít, aby nás o změnách v plánu informovali," říká Madej.

AUTOR: Jan Záluský
AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí