zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpovědnost provozovatelů jaderných zařízení se o třetinu zvýší

02.04.2009
Havárie
Odpovědnost provozovatelů jaderných zařízení se o třetinu zvýší

Poslanecká sněmovna včera schválila zvýšení odpovědnosti provozovatele za škody způsobené jadernou havárií. Provozovatelé jaderných zařízení se dosud museli proti následkům havárie na okolí pojistit pouze do výše 6 miliard korun s tím, že veškeré další případné škody na životech, zdraví a majetku by za ně uhradil stát. Nově se povinné pojištění zvyšuje na 8 miliard, což je o třetinu více.

Na návrhu intenzivně spolupracovalo Ministerstvo životního prostředí. „Zvýšení odpovědnosti za případné škody je zásadní. Provozovatel každého podniku musí ručit za škody, které může způsobit. U jaderné elektrárny to platí dvojnásob,“ komentoval dnešní hlasování poslanců ministr životního prostředí Martin Bursík.

Vláda přislíbila zvýšení odpovědnosti za jaderné škody již ve svém programovém prohlášení. Třetinové navýšení je první krok k tomu, aby Česká republika přistoupila k Vídeňské úmluvě o občanskoprávní odpovědnosti za jaderné škody v rozsahu její novely z roku 1997.

Provozovatelem obou českých jaderných elektráren je společnost ČEZ. V důsledku schválené novely atomového zákona bude muset zvýšit minimální pojištění proti případným škodám způsobeným mimo areál každé z nich ze šesti na osm miliard korun.

Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí