zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce: Chodníková novela

04.04.2009
Obecné
Odpady
Krátce: Chodníková novela

Senát svým rozhodnutím přenesl odpovědnost i náklady za úklid chodníků na obce. Pro hl. m. Prahu tím zvýšil náklady za zimní údržbu pěších komunikací z dnešních zhruba 135 milionů korun ročně na 1,35 miliardy korun. Na zimní údržbu bude muset Praha zaměstnat více než 6000 zaměstnanců. Celoroční náklady na úklid pěších komunikací se tak mohou vyšplhat na částku ještě vyšší.

Praha, stejně jako ostatní města, v rozpočtu tyto peníze nemá. V době ekonomické krize, kdy již tak jsou rozpočty obcí ohrožené, tuto skutečnost považuji za mimořádně závažnou.

Primátor hl.m.Prahy Pavel Bém od senátorů očekává, že po prvním kroku bude následovat druhé a stejné úsilí, jaké věnovali prosazení zákona, s nímž naprostá většina obcí nesouhlasí, budou věnovat tomu, aby obcím zajistili potřebné finanční zdroje ze státního rozpočtu. Pokud tento druhý krok nebude následovat, považuje přijetí zákona za hrubý populismus na účet obecních rozpočtů.

Dále upozorňuje, že pokud navrhovatelé a obhájci zákona tvrdí, že se pro obce nic nezmění, protože pouze převezmou odpovědnost za případné úrazy na neuklizeném chodníku, je to hloupá lež. Platilo by to jen v případě, kdyby obce chodníky neuklízely a řešily výhradně následné škody, a to si Praha vůči občanům ani návštěvníkům nemůže dovolit.

Přenést odpovědnost a nehledat finanční zdroje na její naplnění je projevem legislativního diletantismu.

Primátor bude osobně žádat prezidenta, aby zákon nepodepsal a předpokládá, že se k Praze připojí i ostatní obce.

ZDROJ:http://www.praha18.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí