zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kontejnery na drobný elektroodpad v OC Futurum Kolín

06.04.2009
Odpady
Kontejnery na drobný elektroodpad v OC Futurum Kolín

Od pondělí 30. března mohou návštěvníci kolínského obchodního centra Futurum využít možnosti zbavit se zde ekologicky nepotřebných elektrospotřebičů. Nezisková společnost ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, sem totiž po dohodě s managementem centra umístila dva stacionární kontejnery na drobný elektroodpad. Kolín se tak po Českých Budějovicích a Praze stal třetím místem v republice, kde mají občané možnost odevzdat k ekologické recyklaci elektroodpad tímto způsobem přímo v prostorách nákupní zóny. Od 30. března do 13. dubna navíc lidé mohou v prostorách centra navštívit informační stánek a prohlédnout si výstavu starých spotřebičů zaměřenou na jejich třídění a recyklaci. 

„Mezi drobný elektroodpad patří spotřebiče jako mobilní telefony, elektrické hračky, minirádia nebo příslušenství k počítačům jako myši, klávesnice nebo sluchátka, což jsou předměty, které velice často končí ve směsném odpadu, kam v žádném případě nepatří,“ říká manažerka projektu Eva Lukešová ze společnosti ASEKOL a dodává: „Proto jsme rádi, že se stacionární kontejnery v obchodních centrech začínají ukazovat jako velice zdařilý nápad, v jehož realizaci chce ASEKOL pokračovat i v dalších městech. Prvním centrem, kde jsme projekt realizovali, byl pražský Chodov. Zde se za pouhé čtyři měsíce vybraly už dvě tuny elektroodpadu.“ Druhý kontejner byl v březnu umístěn v českobudějovickém OC Čtyři Dvory. Náklady na svoz a zpracování, stejně jako pořízení sběrných nádob hradí ASEKOL.

Větší elektrozařízení – například televizory – mohou občané i nadále odevzdávat na sběrných dvorech nebo při koupi nového spotřebiče v prodejně tzv. kus za kus.

U příležitosti umístění kontejneru probíhá v těchto dnech pro návštěvníky obchodního centra Futurum v Kolíně doprovodný program, realizovaný taktéž společností ASEKOL. Jeho součástí je například výstava o nebezpečnosti elektroodpadu pro člověka a přírodu, o druhotných surovinách obsažených ve starých spotřebičích a o způsobech jejich recyklace. Také je zde umístěn informační stánek, kde se zákazníci OC Futurum mohou dozvědět od odborníků ze společnosti ASEKOL vše o recyklaci elektrozařízení a zúčastnit se soutěží o drobné ceny.

Společnost ASEKOL vystavila centru Futurum Kolín certifikát společenské odpovědnosti CSR a propůjčila mu také značku EKO-CENTRUM. Snahou centra je přispět nejen ke spokojenosti zákazníků, ale i k lepšímu životnímu prostředí. „Jsme nadšeni, že můžeme svým zákazníkům ukázat, že nám příroda není lhostejná. Mohou si odnést spoustu nových elektrospotřebičů, ale také ty staré vrátit a nechat je recyklovat,“ říká Petra Javůrková z marketingového oddělení obchodního centra Futurum. Návštěvníci kontejnery najdou v suterénu na parkovišti u vstupu k travelátorům na galerii.

Kontakty

AMI Communications, Marcela Minářová, e-mail: marcela.minarova@amic.cz, tel.: 234 124 112, 724 012 631, www.amic.cz, tiskové středisko press.amic.cz

ASEKOL s. r. o.: Dobrušská 1, Praha 4, manažer pro rozvoj obchodu a mezinárodní spolupráci: Eva Lukešová: e-mail: lukesova@asekol.cz, tel.: 728 996 006, www.asekol.cz

OC Futurum, Rorejcova 906, 280 02 Kolín, Marketing Coordinator: Petra Javůrková, e-mail: petra.javurkova@emcm.cz, tel.: 725 717 788, www.futurumkolin.cz

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí