zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlínská CO2 liga vyhlašujeme 3. ročník klimatické soutěže pro školy

07.04.2009
Ovzduší
Zlínská CO2 liga vyhlašujeme 3. ročník klimatické soutěže pro školy

Ekologický institut Veronica – Centrum Veronica Hostětín a Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat vyhlašují již 3. ročník soutěže s tematikou ochrany klimatu pro školy Zlínského kraje.

Soutěž zprostředkovává žákům, studentům i veřejnosti informace o globální změně klimatu v souvislosti se spotřebou energie a produkcí CO2 a o vlivu jedince na tuto situaci. Cílem je uvědomění si globálních souvislostí a hledání cest, jak může změna v chování jedince přispět celému lidstvu.

„Chceme žákům ukázat, že k ochraně klimatu může přispět každý a není to tak těžké“, říká organizátorka soutěže, Hana Machů. „Při soutěži si žáci uvědomí, že všechno souvisí se vším a že i oni osobně mohou přispět k ochraně klimatu. Dozví se, jak souvisí jejich cesta do školy s táním ledovců v Antarktidě, nekvalitní okna ve škole či doma se záplavami v Bangladéši či jak souvisí přehrávání jejich oblíbeného CD s rozšiřováním světových pouští. A samozřejmě se dozví také to, co s tím mohou dělat“.

Hlavním úkolem v soutěži bude, aby žáci seznámili své spolužáky a veřejnost se získanými poznatky z tematiky ochrany klimatu a úspor energie, a to formou klimatické kampaně. V rámci kampaně mohou připravit například herní aktivity pro spolužáky, besedy pro veřejnost, klimatickou výstavu, anketu, nástěnku,  informační letáček či jiné tematické aktivity dle vlastního návrhu.

Vyvrcholením kampaně bude Den pro klima – den bez CO2. Tento den by se žáci a studenti měli snažit o co největší osobní úsporu CO2. Společně potom vyhodnotí svůj přínos pro klima – například kolik emisí CO2 ušetřili tím, že přijeli do školy na kole místo autobusem, že si ráno nepustili televizi nebo že si ke svačině koupili místní jablka místo dovážených banánů.

Den pro klima proběhne v týdnu předcházejícímu Světovému dni ochrany klimatu. Tento den je oficiálně stanoven na 24. října a v řadě států budou probíhat akce upozorňující na nebezpečí vzrůstající koncentrace CO2 v ovzduší a na klimatické souvislosti.

Soutěž probíhá od dubna do listopadu 2009 a vyvrcholí prezentací dosažených výsledků úspěšných družstev na celodenní konferenci v Uherském Hradišti 24. listopadu 2009.
Záštitu nad akcí převzala Energetická agentura Zlínského kraje a probíhá za spolupráce s Krajským úřadem Zlínského kraje. Organizování soutěže je finančně podpořeno v grantovém řízení MŽP.

 

Kontakt na pořadatele:

Ekologický institut Veronica – Centrum Veronica Hostětín

Hostětín 86, 687 71 pošta Bojkovice

Tel. 572 630 670, hostetin@veronica.cz, www.hostetin.veronica.cz

Kontaktní osoby: Hana Machů, Jana Tesařová

Další informace: www.hostetin.veronica.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí