zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chovné rybníky ohrožovala odpadní voda

08.04.2009
Voda
Havárie
Chovné rybníky ohrožovala odpadní voda

Čtyři jednotky hasičů celou noc na neděli zasahovaly při úniku odpadních vod a fekálií do rybníku u Mikulova.

Hasiči na místo vyjížděli po 18. hodině na základě stížností lidí z okolí, kteří na tříkilometrovém úseku odvodňovacího kanálu, jehož obsah přes uvolněné zábrany vytéká do rybníka Šibeník u hranice ČR s Rakouskem, cítili pronikavý zápach fekálií. Krajské operační a informační středisko HZS k zásahu vyslalo čtyři jednotky hasičů - profesionální jednotky ze stanic v Mikulově a v Břeclavi a jednotku ze stanice v Lidické ulici v Brně, která tvoří krajský opěrný bod k likvidaci následků chemických havárií, na místo vyjeli také chemici z laboratoře školícího střediska HZS JMK v Tišnově a dobrovolní hasiči z obce Březí. O události byli rovněž informováni starosta a místostarosta Mikulova, pracovníci odboru životního prostředí mikulovského městského úřadu a České inspekce životního prostředí.

Průzkum v terénu ukázal, že do rybníka Šibeník odvodňovacím kanálem zřejmě přitékají fekálie a odpadní vody z kanalizační sítě města Mikulov, které při rekonstrukci zařízení nezachycuje čistírna odpadních vod. Odvodňovacím kanálem pro odvod dešťové vody tekly splašky a fekálie a hladina zapáchajícího toku dosahovala 80 centimetrů. Při zamoření rybníka Šibeník by mohl nastat masívní úhyn ryb a nebezpečné látky by mohly vážně ohrozit také soustavu nedalekých chovných rybníků. Tým chemiků z laboratoře v Tišnově při měření a odběrech vzorků zjistil, že zejména hodnoty čpavku ve vodě v kanálu vysoce překračují hygienickou normu.

Pracovníci čistírny odpadních vod se postarali o to, aby do odvodňovacího kanálu neunikaly žádné splašky a fekálie z kanalizace, hasiči se snažili utěsnit výtok kontaminované vody z přepadového kanálu do rybníku. Pomocí přečerpávání vody hasiči snižovali koncentraci nebezpečných látek v přepadovém kanále, přítok vody do rybníka přehradili a část nejvíc znečistěné vody čerpadlem odváděli na sousední pozemky.

Ředěním a odčerpáváním kontaminované vody a přehrazením toku se koncentrace nebezpečných látek v kanále a v rybníce postupně dařilo snižovat. Opakovaná měření vzorků vody u rybníku Šibeník v ranních hodinách ukázala, že obsah škodlivin klesl pod hranici normy na zcela bezpečné hodnoty. Dnes v 9.15 hodin hasiči místo události předali pracovníkům čistírny odpadních vod a vodohospodářům a ukončili zásah.

Výše případných škod na životním prostředí zatím nebyla určena. Z předběžných poznatků však vyplývá, že rychlý zásah hasičů větším škodám zabránil a únik kontaminované vody vedl k úhynu jen několika kilogramů ryb.      


por. Mgr. Jaroslav Haid
tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje
Zdroj: www.pozary.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí