zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU dává sbohem žárovce

08.04.2009
Energie
EU dává sbohem žárovce
Nově schválená směrnice EU o svícení v domácnostech přibližuje evropským spotřebitelům návod, jak nakupovat nové světelné zdroje a svítidla.

Klasické žárovky totiž postupně zcela zmizí a budou nahrazeny úspornými zářivkami. To přinese výhody spotřebitelům i životnímu prostředí. Směrnice zaručuje postupný proces, začínající 1. září 2009 a končící v roce 2016, kdy řekneme své poslední sbohem žárovkám a dalším energeticky náročným zdrojům světla. Budoucnost patří úsporným zářivkám a LED diodám. Od 1. září 2009 začnou mizet první žárovky z regálů obchodů. Nejdříve zmizí ty s výkonem nad 80 W a matné žárovky, které rozhodně nespadají do kategorie A energetické účinnosti, což je údaj, který naleznete na tzv. energetickém štítku na obalu výrobku. Ostatní žárovky poté přejdou mezi nepovolené ve dvanáctiměsíčních fázích, jež vyvrcholí v září 2012, kdy zmizí všechny žárovky s výkonem nad 7 W.

Martin Goetzeler, generální ředitel společnosti OSRAM, prohlásil: "Nová směrnice EU přináší dobré zprávy pro spotřebitele a životní prostředí. Osmiletá přechodná doba zajistí dostupnost úsporných zářivek nejvyšší kvality jako náhrady pro standardní zdroje světla ve všech provedeních, tvarech, wattových výkonech a typech uchycení. Směrnice představuje výrazný signál, že EU to myslí s ochranou klimatu opravdu vážně."

Spotřebitelé se nemohou zmýlit

Prodejci a výrobci nesou odpovědnost za zajištění, že v prodeji budou k dispozici pouze schválené zdroje světla. Informace na obalech nyní získají na důležitosti. Evropská směrnice má tyto informace sjednotit v rámci celé Evropy, a tím zajistit ochranu spotřebitele. "OSRAM zajistí, aby se na obaly dostaly ty nejpřesnější pokyny k výběru správné zářivky. Od srpna jsme na obalech našich úsporných zářivek zavedli jednoduše srozumitelné piktogramy, které informují o barvě světla, životnosti v hodinách a o tom, jaký příkon zářivky zvolit k náhradě klasických žárovek. Tuto změnu totiž chceme našim zákazníkům maximálně usnadnit," uvedl Martin Goetzeler.

Náhrada klasických žárovek se vyplácí

Nová směrnice EU reguluje pouze maloobchodní prodej. Spotřebitelé mohou nadále používat žárovky, které mají doma v zásobě, a nemají povinnost je vyměnit od 1. září 2009 - i když by tím ušetřili spoustu peněz. Energeticky úsporné výrobky jsou sice při nákupu dražší než klasické žárovky, ale ve většině případů se samy zaplatí již během jednoho roku, protože jsou mnohem méně náročné na spotřebu elektřiny. Nová směrnice EU také definuje nové kvalitativní nároky na výrobky, které jsou nastaveny ve prospěch spotřebitelů.

Pokud chcete vědět, kolik elektřiny a peněz můžete ušetřit podle typu používané žárovky, a která úsporná zářivka je vhodná pro jaký účel, navštivte virtuální dům světel OSRAM na adrese: www.osram.cz. V menu vyberte Nástroje a služby, dále Výpočty a poradenství. Zde naleznete on-line aplikace Light-Consultant pro profesionály a Light-a-Home pro domácnosti.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí