zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Investiční projekty 'ČEZ proti krizi'

10.04.2009
Energie
Investiční projekty  ČEZ proti krizi
V reakci na zhoršující se ekonomickou situaci v ČR spustila Skupina ČEZ 1. března 2009 projekt "ČEZ proti krizi", zaměřený na pomoc české ekonomice.

Tuto iniciativu tvoří tři základní pilíře: více práce zaměstnavatelům, pojištění plateb za elektřinu pro případ ztráty zaměstnání a uvolnění peněz živnostníkům. Iniciativa se tak zaměřuje na všechny typy zákazníků Skupiny ČEZ: jednotlivce, drobné podnikatele i firmy.

Pracovní místa

V rámci prvního pilíře zaměřeného na pomoc zaměstnavatelům se Skupina ČEZ zavázala navýšit během následujících dvou let investice do výroby a distribuce elektřiny o celkovou částku 5 miliard korun. Cílem je nabídnout v tomto období více práce, a tím zachránit pracovní místa stávajících i perspektivních dodavatelů v době, kdy dochází v mnoha oborech k masivnímu propouštění. Podle propočtů by navýšení investic mělo zachránit až 5 600 pracovních míst.

Dne 30. března 2009 spustila Skupina ČEZ speciální webové stránky s názvem www.fondzakazek.cz, kde perspektivní zájemci o zakázky naleznou informace o plánovaných investicích a kde se mohou rovnou registrovat. Celkový počet nových zakázek odhaduje Skupina ČEZ na zhruba 1500. Jejich rozsah se pohybuje od pár set tisíc až po desítky milionů korun. Zakázky ve výrobě poptává ČEZ, a.s., zakázky v distribuci ČEZ Distribuce, s.r.o.

Navýšené investice do výroby představují částku nejméně 4 miliardy korun. Kromě urychlení prací při obnově uhelných elektráren nabídne ČEZ další zakázky díky přesunutí plánovaných oprav, modernizací či údržby výrobních zdrojů na dřívější termín. Z velkých prací zaměřených na ekologizaci a modernizaci zdrojů lze jmenovat například snižování emisí NOx v uhelných elektrárnách, zvyšování výkonu turbín ve vodních elektrárnách či revitalizace technického systému fyzické ochrany Jaderné elektrárny Dukovany. Práci však mohou získávat i malé lokální firmy, protože část zakázek se bude týkat drobných rekonstrukcí a zateplování administrativních budov, údržby areálů a dalších zařízení.

Kromě investic do výroby plánuje Skupina ČEZ navýšit o téměř 1,2 miliardy korun také investice do distribučních sítí. V roce 2008 investovala do distribuce 8,3 miliardy korun, v roce 2009 díky navýšení vyskočí částka z plánovaných 9,6 na 10,7 miliardy korun. Tyto mimořádné finanční náklady budou směřovány hlavně na zajištění kvality a spolehlivosti sítí, snižování ekologických zátěží a výstavbu nových připojení odběrných míst. Všechny investice plně respektují ekologické závazky Skupiny ČEZ.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí