zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Auta na elektřinu jsou v kurzu

10.04.2009
Obecné
Energie
Ekologická auta
Auta na elektřinu jsou v kurzu
Úsporný, elegantní a rentabilní. Takový je podle americké automobilky Tesla Motors její nový model S. O tom, že se koncem roku 2011 skutečně objeví na silnicích, už dnes nikdo nepochybuje. Pravděpodobně jej ale předběhne konkurent z Malajsie.


K dyž před šesti lety zakládal Elon Musk společnost na výrobu elektrických aut, málokdo jej bral vážně. Automobilovým světem právě hýbal vodík a BMW chystalo do výroby první vodíkovou limuzínu. Jenže americký podnikatel s jihoafrickými kořeny prokázal větší představivost než celé týmy odborníků. A když loni vyjel na silnice jeho první elektrický sporťák s názvem Tesla Roadster, i velké automobilky pochopily svůj omyl. Vodíková éra dostala odklad.

Zatímco roadster za 109 000 dolarů měl být exkluzivním modelem pro ekologicky smýšlející byznysmeny, výrobce sliboval i cenově dostupné auto pro rodinu. Kdo ale čekal typický americký van, musel být při premiéře Tesly S v kalifornském městě Hawthorne na rozpacích. Musk tady koncem března slavnostně sejmul z auta plachtu a objevil se vůz připomínající Maserati Quattroporte.

Na stovku za šest vteřin

Skoro pětimetrová karoserie Tesly S však překvapivě pojme kromě pěti dospělých cestujících také dvě děti. Pro malé pasažéry jsou připravena sedadla, která se vysouvají z podlahy zavazadlového prostoru.

Stejnosměrný elektromotor pohání zadní nápravu, za příplatek bude k mání i pohon všech kol. Na sto kilometrů zrychlí Tesla S za necelých šest vteřin a elektronický omezovač rychlosti jí nedovolí jet rychleji než 190 km/h.

V USA je nová tesla nabízena za 57 400 dolarů, místní zájemci se však navíc mohou těšit na státní ekologickou dotaci ve výši 7500 dolarů. Další slevu od výrobce získají stávající majitelé Tesly Roadster, tentokrát po celém světě. V Evropě činí sleva při nákupu druhé tesly osm tisíc eur, v Americe 10 tisíc dolarů. V základní ceně vozu je například panoramatická střecha, elektricky ovládané víko kufru nebo 17" monitor s palubním počítačem, navigací a televizní kartou. Vůz lze na internetových stránkách automobilky objednat okamžitě, stačí složit kauci ve výši čtyř tisíc eur.

Dlouhý dojezd za příplatek

Zatímco majitelé roadsteru mohou ujet na jedno nabití baterií 365 kilometrů, o polovinu levnější model S nabízí v základní ceně dojezd pouhých 260 kilometrů. Zájemci o delší vzdálenosti si však mohou připlatit za výkonnější sady baterií. S nimi pak vůz ujede 370, a v nejsilnější variantě dokonce 480 kilometrů.

Vůz lze dobít z běžné elektrické zásuvky - kdo má ale k dispozici bohatě dimenzovanou elektrickou síť, může použít speciální transformátor, který automobilka dodává k tesle zdarma. Ten upraví napětí na 480 voltů a baterie vozu jsou za tři čtvrtě hodiny dobité na 80 % své kapacity.

Konkurence z Malajsie

Jen týden po představení Tesly S oznámila svůj záměr produkovat rodinné elektroauto také holandská firma Detroit Electric. Společnost, která nese název kdysi slavné detroitské značky vyrábějící elektrická auta, hodlá spojit vlastní techniku s karoserií a podvozkem sedanu malajsijské automobilky Proton. Prvních 40 tisíc aut značky Detroit Electric chce podnik vyrobit už v příštím roce, v plánu je však produkce 270 tisíc vozů ročně.

"Naší vizí je praktické a levné elektrické auto," uvedl na tiskové konferenci v Kuala Lumpuru šéf automobilky Albert Lam. Právě odtud mají elektrická auta putovat převážně do Evropy, USA a Číny. Na výběr bude ze dvou modelů. Menší e46 bude stát 19 tisíc eur a na jedno nabití baterií ujede 180 kilometrů. Větší model e63 za 23 tisíc eur pak zvládne až 325 kilometrů. Oba vozy bude pohánět motor s výkonem 150 kW, stejná je i deklarovaná maximální rychlost 180 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za osm vteřin.

Vývoj zaplatí stát

Krátký dojezd, problémy s chlazením a vysoká cena. To jsou tři hlavní důvody, proč se na výrobu elektrických aut ještě nevrhla žádná z evropských automobilek. Nejblíž k takovému modelu má nakročeno Mercedes, který slíbil elektrický vůz už na příští rok. Ale právě nejstarší automobilka světa patří k těm, které považují elektrická auta za přechodnou módu, se kterou za pár let skoncuje vodík.

Podle německé ministryně pro vzdělání a výzkum Annette Schavanové však čeká elektrická auta slibná budoucnost. Její ministerstvo se proto rozhodlo spolufinancovat další vývoj lithium-ionových baterií částkou 60 milionů eur. Schavanová plánuje, že do roku 2015 bude po tamních silnicích jezdit jeden milion elektrických aut. Podle jejího přesvědčení však nebudou vyrobena ani v USA, ani v Malajsii. "Naší ctižádostí je, aby nejlepší elektrická auta pocházela z Německa," říká ministryně. Tamní vláda pro úspěch domácích značek nedělá právě málo - do vývoje aut budoucnosti vloží celkem 670 milionů eur.
Zdroj: IN magazín

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí