zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pasivní domy a zateplování mají zelenou

10.04.2009
Energie
Dotace
Pasivní domy a zateplování mají zelenou

První dotace na pasivní domy v historii České republiky. Jak je získat? Na to odpověděl ministr životního prostředí Martin Bursík, který v druhém dubnovém týdnu  slavnostně vyhlásil nový dotační program na podporu úspor energií v obytných budovách ZELENÁ ÚSPORÁM.

 

Absolutní novinkou v programu je možnost jakékoli fyzické osoby žádat o dotaci na zateplení svého stávajícího rodinného domu nebo výstavbu nového pasivního domu. Všechny dotace jsou nárokové.

 

"Centrum pasivního domu usilovalo o vznik podobného programu již 2 roky. Jsem proto velmi rád, že ministerstvu životního prostředí se podařilo program Zelená úsporám připravit a spustit. Paradoxně programu na úspory energie nahrává i současná doba hospodářské krize, která zvyšuje ochotu domácností spořit ve všech oblastech spotřeby včetně energie", komentuje dotace ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta.

 

"Naše poradenské centrum je připraveno poskytnout veřejnosti veškeré dostupné informace, týkající se technických podmínek výstavby pasivních domů či zateplování a pomoci lidem s administrací žádosti", doplňuje odborný poradce Juraj Hazucha. A dále dodává: „Největší nápor nyní očekáváme na experty, kteří dokáží pasivní dům navrhnout a postavit. Pro ně jsme již nachystali sérii odborných seminářů o základech navrhování pasivního domu nebo na výpočet energetické náročnosti budov.“

 

Program Zelená úsporám se dělí na 4 oblasti podpory:

·A. ZATEPLOVÁNÍ rodinných a bytových domů - je možné získat až 682,5 tis. Kč u RD a 162 tis. Kč na byt (max. však 50 % nákladů)

·B. VÝSTAVBA nového rodinného nebo bytového PASIVNÍHO DOMU - je možné získat 220 tis. Kč na novostavbu pasivního rodinného domu nebo 140 tis. Kč na pasivní bytovou jednotku

·C. získání OBNOVITELNÉHO ZDROJE ENERGIE pro vytápění domu a ohřev vody (zdroje na biomasu, tepelná čerpadla nebo solární kolektory) - je možné získat až 80 tis. Kč na zdroj na biomasu nebo solárně-termické kolektory s přitápěním u RD (podpora je opět omezena procentem z celkových pořizovacích nákladů) nebo až 35 tis. Kč na solárně-termické kolektory s přitápěním na bytovou jednotku

·D. získání BONUSU při kombinaci výše uvedených oblastí - činí 20 tis. Kč u RD a 50 tis. Kč při kombinaci opatření

 

Poskytovatelem dotace je Státní fond životního prostředí (SFŽP). Příjem žádostí o dotace bude zahájen na Den Země – ve středu 22. dubna 2009. Požádat o dotaci bude možné na krajských pracovištích SFŽP nebo na pobočkách pověřených bank. Banky, které budou žádosti administrovat, budou současně nabízet poskytnutí úvěru na pokrytí zbývající části investice. O dotaci z programu Zelená úsporám lze žádat jak před realizací opatření tak po ní (kromě opatření dokončených před 1. dubnem 2009).

 

Kateřina Tydlačková,

Centrum pasivního domu, www.pasivnidomy.cz, Údolní 33, Brno

Tel.: 511 111 814, katerina.tydlackova@pasivnidomy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí