zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hlavní město Praha plánuje další přírodní park v Hloubětíně

11.04.2009
Příroda
Hlavní město Praha plánuje další přírodní park v Hloubětíně
Rada hl. m. Prahy projednala záměr na vyhlášení přírodního parku Smetanka na území čtrnácté městské části.

Radní vzali na vědomí skutečnosti mluvící pro zřízení přírodního parku a uložili Odboru životního prostředí MHMP zpracovat návrh nařízení hlavního města Prahy o zřízení přírodního parku Smetanka.

Nový přírodní park by měl chránit především přírodní hodnoty krajinného rázu. „Okolí Rokytky a vlastní zalesněný hřbet Smetanky a lesnaté svahy mezi Hořejším a Kyjským rybníkem jsou oblíbeným místem krátkodobé rekreace Pražanů. Celá oblast je též významným útočištěm organizmů vázaných na vodní biotopy a les s výskytem mnoha druhů, které jsou zařazeny mezi zvláště chráněné druhy,“ popsal situaci radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek, v jehož gesci se nachází oblast životního prostředí. „Významnou negativní dominantou krajinného rázu je komunikace Průmyslová, která se však dá snadno překonat nadchodem pro pěší. Železniční stavby nenarušují krajinný ráz, ale spíše jej dotvářejí. Zamýšlený přírodní park tak představuje krajinářsky pozoruhodný komplex zachovalé příměstské krajiny v blízkém centru města s dominantou zalesněného vrchu Smetanka a zároveň důležitý rekreační areál,“ doplnil radní.

Vymezení území:

Území navrženého přírodního parku je vymezeno vodním tokem Rokytka a jeho údolní nivy, Kyjským rybníkem a zástavbou starého Hloubětína. Středem přírodního parku se táhne lesnatý hřeben vrchu Smetanka (242 m n. m.), svah U Hloubětínské vinice (Hloub) a svah Pod Hájem nad osadou Aloisov. Navržený přírodní park navazuje ve východní části na přírodní park Klánovice – Čihadla a společně vytváří hlavní území „zeleného klínu“ táhnoucího se od východního okraje Prahy do centra, který se v závěru projevuje vrchem Žižkov (270 m n. m.) na Vítkově. Středem území se táhne hřeben Pražského zlomu, který vystupuje na povrch v přírodní památce Pražský zlom. Z geologického hlediska tvoří navrhované území především drabovské křemence a libeňské a králodvorské břidlice.

Zdroj

www.prvnizpravy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí