zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodáci budou o Velikonocích odemykat české řeky

11.04.2009
Voda
Vodáci budou o Velikonocích odemykat české řeky

O nadcházejícím prodlouženém velikonočním víkendu se bude odemykat řada českých řek. Hlásí velmi dobré podmínky pro vodáky, protože v horních úsecích bude dostatek vody kvůli tajícímu sněhu na horách. Kvůli množství vody a jejím rychlejším průtokům v korytech ale musejí být opatrní obzvláště u jezů.

V sobotu se odemyká Orlice a ostravské řeky, informoval o tom Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. 

Velký průtok má voda v Berounce, Lužnici a Ohři. Právě tam by milovníci vody měli být opatrní u jezů, hlavně nezkušení vodáci by před nimi mohli mít větší problém zastavit a mohli by pod jez spadnout.

Divokou vodu najdou vodáci v Jizeře, Kamenici, Labi

Divokou vodu najdou vodáci v Jizeře, Kamenici, Labi i v menších tocích, jako jsou Úpa a Malé Labe. Na Šumavě je ale možné splouvat jen Vltavu z Borových Lad do Lenory a Otavu z Čeňkovy Pily.

Díky vodě z vrcholků Jeseníků je možné plout po horní Moravě až z Dolní Moravy, pak je možné se plavit po Krupé, Bělé, Desné na Šumpersku a dalších menší tocích. Podobné je to v Beskydech. Na Vysočině jsou splavné i na horních tocích Jihlava, Svratka a Loučka. V nížinách tohoto kraje se průtok vody v menších řekách a potocích snižuje.

Na některých řekách začne vodácká sezóna, například na Ostravsku, kde se vodáci sejdou na soutoku Lučiny a Ostravice a společné poplují do Polska. Na neděli je naplánováno tradiční splutí Mastníku - sraz je u jezu v Sedlčanech na Příbramsku.

Na vodu do Polska, Německa i na Slovensko

Zájemci se mohou vydat i za hranice. Na Slovensku, kde jsou vodní podmínky podobně dobré jako v Česku, je na neděli připraveno splutí Malého Dunaje, který je vhodný pro kanoe i jezerní kajaky. Setkání vodáků je na neděli naplánováno i na Hronu.

V Německu a Rakousku jsou vhodné ke splutí například Regen, Ilz a další toky. V polských Krkonoších čeká na milovníky vody extrémní Kamienná a turistická Kwisa.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí