zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slunce do plachet!

12.04.2009
Energie
Slunce do plachet!
Autodesk sponzoruje jedinečný projekt německé firmy PlanetSolar na výstavbu největší solárně poháněné plachetnice schopné obeplout svět. PlanetSolar využívá pro vývoj transoceánského solárního katamaranu řešení digitálního prototypování, které umožní zkonstruovat unikátní plavidlo a pomocí simulace vyzkoušet a vyladit jeho parametry bez nutnosti výstavby fyzického prototypu lodi.

Projekt je nápadem Raphaela Domjana, prezidenta společnosti PlanetSolar, který bude plavidlo rovněž pilotovat. Prostřednictvím nejmodernějších technologií chce PlanetSolar demonstrovat potenciál obnovitelných zdrojů, jako je solární energie, a současně urychlit pokrok v oblasti hybridních a elektricky poháněných dopravních prostředků.

"Naše planeta si zaslouží lepší zacházení. Začali jsme se sami sebe ptát, jaké budou technologie zítřka, a zároveň jsme nabídli odpověď. Inženýři a vědci by měli být více motivováni k vývoji inovativních technologií, které inspirují lidi a ukazují, že dokážeme dosáhnout nemožného. Software umožňuje našim inženýrům provést rozsáhlé testování bez zbytečného plýtvání časem a materiálem na výstavbu nákladného fyzického prototypu."

"Budování skutečného prototypu plavidla by bylo v rozporu s environmentální filozofií projektu. Náš návrhářský software pomáhá designérům zvolit optimální postup v klíčových bodech návrhu, konstrukce a výrobního procesu způsobem šetrným k životnímu prostředí a s minimem využitých zdrojů," říká Robert "Buzz" Kross, senior viceprezident Manufacturing Industry Group společnosti Autodesk. Technologii digitálního prototypování, kterou vývojářům poskytl Autodesk, pomůže společnosti PlanetSolar solární katamarán rychle a úsporně navrhnout a postavit. Společnost dodala konstruktérům k tomuto účelu produkty Autodesk Inventor a Autodesk Alias, a softwarové nástroje AutoCAD Electrical a Autodesk Productstream, které pomohou digitálně navrhnout, vizualizovat a simulovat solární katamarán ještě před jeho výstavbou.

Plavidlo samotné bude vyrobeno firmou Knierim Yachtbau v německém městě Kiel. První solárně poháněná plavba kolem světa je naplánována na rok 2010 a uskutečnit by se měla podél rovníkové osy. Plavba, která bude dlouhá téměř 25 000 mil (více než 40 000 km) při průměrné rychlosti 10 uzlů, potrvá přibližně 120 dní a očekává se, že vytvoří několik nových světových rekordů. Zastávky jsou plánovány ve větších přístavech, kde se bude širší veřejnost moci seznámit s možností využití obnovitelných zdrojů a solární energie. Informace o projektu lze najít na jeho webové stránce www.planetsolar.org
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí