zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologům se nelíbí, že Bendl chce opět posunout rozhodnutí o obřím průplavu na Moravě

20.04.2009
Voda
Příroda
Ekologům se nelíbí, že Bendl chce opět posunout rozhodnutí o obřím průplavu na Moravě

BRNO - Ekologické Hnutí Duha se včera ohradilo proti zamýšlenému prodloužení stavebních uzávěr v trase průplavu Dunaj-Odra-Labe, které chce ministr dopravy Petr Bendl (ODS) v pondělí navrhnout vládě. Sdružení projekt odmítá a označuje ho za nereálný a škodlivý k přírodě.

Hlavní problém je v začlenění trasy kanálu Dunaj-Odra-Labe do připravované Politiky územního rozvoje, o kterou podle aktivistů usiluje Bendl za každou cenu. Stejně tak kritizují už druhý odklad termínu pro rozhodnutí o bezmála tři desítky let starých stavebních uzávěrách kvůli možnosti projednat projekt se sousedními státy a Evropskou unií. "Přitom původní termín byl 31. prosince 2006, a když jej ministerští úředníci nesplnili, dostali ještě dva roky navíc. Nyní Bendl žádá posun až na konec roku 2010," uvedlo Hnutí Duha.

Ekologové jsou přesvědčeni o tom, že by průplav poškodil ochranu před povodněmi i vzácnou krajinu lužních lesů, mokřadů a luk podél stovek kilometrů Moravy, Odry a Labe. Problém však podle nich představuje projekt už nyní, aniž by samotná stavba začala. V různých variantách jeho trasy totiž stále platí stavební uzávěry, které komplikují život desítkám obcí a omezují využití pozemků.

"Je to nekonečný příběh za veřejné peníze a na úkor místních lidí. Pokud někde platí uzávěra, bude komplikovanější zde postavit dům či obnovit mokřad, kam by se přirozeně a beze škod mohly rozlévat záplavy," sdělil Pavel Přibyl z Hnutí Duha. Další projednávání a oddalování rozhodnutí ničemu neprospěje. "Je jasné, že se kanál podle současných plánů beztak nikdy stavět nebude. Přišel by na stovky miliard korun, poškodil by krajinu a změnil každodenní život místních lidí podél stovek kilometrů moravských a českých řek i v sousedních zemích," dodal ekolog.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí