zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kvůli hluku z Dukovan až k Evropskému soudu?

20.04.2009
Hluk
Kvůli hluku z Dukovan až k Evropskému soudu?

Brno - Rodinu Fajmonových z Lhánic na Třebíčsku už rok obtěžuje silné dunění v domě. Státní referenční laboratoř teď zjistila, že monotónní zvuky vydávají transformátory z jaderné elektrárny Dukovany. Podle vyjádření hygieniků a lékařů mohou zvuky v krajním případě způsobit trvalé poškození zdraví. Manželé Fajmonovi se pokoušejí jednat se zástupci elektrárny a společnosti ČEZ o řešení jejich obtížné životní situace.

Hana Fajmonová plánovala krásný život. Porodila syna a i kvůli němu si půjčili s manželem peníze a koupili dům ve Lhánicích. Krátce po nastěhování přišel šok. "Já jsem vnímala nějaké tlumené hučení, tak jsem chodila po vyšetřeních a nakonec nás napadlo, že to může být elektrárnou," říká Hana Fajmonová.

Místo v ložnici spí teď rodina v předsíni domu. Tam je totiž zvuk nejslabší. Lékaři ale varují. Pro malé dítě je takové prostředí nebezpečné. Mohlo by mít v dospívání vážné zdravotní problémy. Podle Národní referenční laboratoře můžou za všechno transformátory. Zvuk připomínající bručení se přenáší z jaderné elektrárny do Lhánic, což je zhruba pět kilometrů vzdušnou čarou. "Ten zvuk je elektrický, to znamená, že tam jsou harmonické frekvence v násobcích a ten zvuk je horší, než by odpovídalo číslu v decibelech," vysvětluje příčinu Aleš Jiráska z Národní referenční laboratoře. "Je pravda, že my nic nepřekračujeme, všechno splňujeme, přesto tady ten problém je," přiznává mluvčí JE Dukovany Petr Spilka.

Rodinu Fajmonových nakonec navštívili zástupci ČEZ a měli řešení. Transformátory opraví do tří let. Do té doby může rodina užívat bezplatně byt v Třebíči. Jenže ani to není řešení. "Manžel a syn pracují v Brně. Už teď projedou čtyři tisíce. Kolik by to bylo, kdyby jezdili až z Třebíče?" ptá se paní Fajmonová. "Oni by rádi bydleli na druhou stranu od Mohelna k Brnu, budeme se o to snažit," slibuje Petr Spilka.

ČEZ slibuje nápravu. Rodina ale kvůli zdravotním důvodům dlouho čekat nechce. Pokud nebude náprava co nejdřív, chtějí se obrátit na Evropský soud.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí