zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Afghánský Lógar a voda

23.04.2009
Obecné
Voda
Geologie
Afghánský Lógar a voda

Zavlažovací systémy:

Zavlažovací systémy, které jsou nezbytné pro jakékoliv pěstování plodin v této části Afgánistánu, v průběhu posledních třiceti let výrazně utrpěly. Došlo k narušení tradičních systémů jejich budování a udržování. Produkci omezuje nedostatečná plocha zavlažovaných polí, které mají v Afghánistánu výrazně vyšší hektarové výnosy než pole nezavlažovaná. Například v případě pšenice je průměrný výnos zavlažovaných polí 2,7 tun/ha. Pole závislé pouze na dešti mají výnos 1,15 tun/ha. Část z kanálů vede pod zemí (karez), což ztěžuje místním zemědělcům jejich údržbu.

Karez je výraz v Paštú pro člověkem vytvořený podzemní zavlažovací systém arabský výraz Qanat používaný pro stejný systém v Iránu i v Afghánistánu.

Pitná voda:

Nedostatek pitné vody je stálým problémem většiny Afghánistánu. Nekvalitní voda je příčinou mnoha onemocnění. Vzhledem k nedostatku pitné vody jsou děti často nuceny trávit den jejím nošením, místo navštěvování školy. Ani centrum provincie Pole Alam nemá vodovodní síť. Voda je získávána z tradičních karezů, sezónních pramenů či řek (vádí) a z narychlo neodborně hloubených studen, které jsou často příčinou narušení přirozených vodních sytémů.

PRT Lógar se zaměří mimo jiné na následující projekty: rekonstrukce tradičních zavlažovacích systémů, rekonstrukce přehradní nádrže Surchabv distriktu Mohammad Agha, která bude složit k zavlažování v obdobích sucha. Pokud to bude doporučeno odborníky, zaměří se PRT i na hloubení studní.

ZDROJ: www.mzv.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí